Türkiye'de 31 Mart'ta (dün) gerçekleşen yerel seçimde en çok oy alan aday belli oldu.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin Batman adayı Gülistan Sönük, kadınlara yönelik tepki çeken açıklamalarda bulunan HÜDAPAR'a karşı galibiyet elde etti.

DEM Parti Eş Genel Başkanı Bakırhan: DEM Parti seçim sonuçlarını ve geleceğin rotasını belirlemiştir DEM Parti Eş Genel Başkanı Bakırhan: DEM Parti seçim sonuçlarını ve geleceğin rotasını belirlemiştir

Gülistan Sönük, AA verilerine göre, DEM Parti Batman Belediye Başkanlığı'nı yüzde 64,52 ile Türkiye'de onlarca aday arasında en çok oy alan isim oldu. ANKA verilerine göre yüzde 65,13 oy aldı.

"Yalnız yaşayan kadınların sahiplenilmesi" gerektiğini ifade eden gerici HÜDAPAR'ın Batman adayı Serkan Ramanlı yüzde 15,69 oranında oy aldı. Ramanlı ANKA verilerine göre ise 15,12 oranında oy alabildi.

AK Parti listesinden meclis'e girmişti

Cumhurbaşkanı Seçimi'nde AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleme kararı alan ve parlamento seçimlerinde de AKP listelerinde yer alarak Meclis vizesi almıştı.

Faili meçhul cinayetlerle sık sık gündeme gelen HÜDAPAR, kadınlar için hayati öneme sahip olan başta 6284 sayılı kanun olmak üzere kazanılmış hakları hedef alan, özellikle LGBTQ+ bireylere karşı kısıtlayıcı ve nefret barındıran söylemlerde bulunuyor.

Kaynak: Haber Merkezi