Brent petrol, Cuma günü yüzde 4'ün üzerine arttıktan sonra varil başına 81 doların üzerine yükseldi. ABD ham petrolü değişken bir seyir yaşadıktan sonra 76 doların üzerinde işlem gördü.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin, küresel ham piyasayı gözden geçirmek ve yeni yıla girerken öncelikleri belirlemek amacıyla hafta sonu bir araya gelmesi planlanıyor. Dört haftalık kayıpların ardından fiyatların yılbaşından bu güne düşmesinedn dolayı arz kısıtlamalarının uzatılacağı yönünde spekülasyonlar bulunuyor.

ING Groep Emtia Stratejisi Başkanı Warren Patterson, "Suudi Arabistan ve Rusya'nın ek gönüllü kesintilerini 2024 başlarına devretmesini beklemeyi sürdürüyoruz. Ancak daha az net olan şey, daha geniş OPEC+ grubunun daha fazla kesinti yapıp yapmayacağı" dedi.

İsrail-Hamas savaşının yarattığı savaş riski priminin büyük ölçüde azalması ve OPEC+ üyesi olmayan ülkelerden gelenler dahil olmak üzere güçlü arzlara yönelik endişelerin artmasından dolayı ham petrol önceki ay olumsuz rüzgarlarla karşı karşıya kaldı.

İstanbul Ticaret Odası kasımda fiyatı en çok artan ve azalan ürünler açıkladı İstanbul Ticaret Odası kasımda fiyatı en çok artan ve azalan ürünler açıkladı

Ham petrol, zayıf ABD dolarından ilave bir rüzgar aldı. Bloomberg'in dolar göstergesi yüzde 0,2 gerileyerek ağustos sonundan bu güne en düşük kapanışına doğru ilerledi. Bu, çoğu denizaşırı alıcı için emtiaları daha çekici duruma getiriyor.

Orta Doğu'da, Japonlardan kiralanan bir geminin İran destekli Husi isyancılar tarafından Kızıldeniz'de ele geçirilmesinden sonra nakliye riskleri ön plandaydı. Tokyo merkezli Nippon Yusen, bir araç taşıyıcısı olan Galaxy Leader'ın Pazar günü su yolunun güney kesiminde kaçırıldığını açıkladı.