Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın kabulüne katıldı. CHP lideri Özel, daha sonra Lefkoşa Atatürk Anıtında düzenlenen tören ve Dr. Fazıl Küçük Bulvarında gerçekleşen resmi geçit törenine de katıldı.

Ardından basın açıklaması yapan CHP Lideri Özel, "Bugün yavru vatanda değiliz yavru vatan yerine kardeş vatan demeyi tercih ediyoruz. Kıbrıs Türklerinin yaşadıkları sorunlar var. CHP olarak bu sorunları yakından takip ediyor olacağız. Yarın Kıbrıs’tan ayrılmadan önce rahmetli Rauf Denktaş’ın mezarlarını ziyaret edeceğiz" dedi.

CHP Genel Başkanı Özel, basın açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘iki yüksek yargı organı arasında içtihat fakını darbe olarak nitelemek utanmazlıktır. Bir darbe olsa bunun en büyük destekçisi CHP olur’ açıklaması sorulması üzerine Özel, şöyle konuştu:

"Galiba siz darbenin başısınız"

Recep Tayyip Erdoğan’ şunu demeli; bir darbe bir kalkışma olsa bunu ilk kim desteklermiş CHP desteklermiş öyle diyor.

15 Temmuz akşamı darbe oldu Meclis Başkanını ilk kim aradı? Özgür Özel aradı. AK Parti Grup Başkanvekillerini kim aradı? Özgür Özel aradı. Ne dedi? Darbenin karşısındayız dedi. Kapalı Meclisi açalım dedi. Birlikte direnelim dedi. Bu lafı söylemiş kişiye hiç utanmadan, sıkılmadan ‘utanmaz’ diyor. Bir utanmazlık varsa darbe gecesi, bütün darbeler tabiatı gereği iktidara yapılır. Herkes ana muhalefete bakar.

İki yüksek yargı organı arasında anlaşmazlık olduğu doğru. Anayasa anlaşmazlık tarif etmiyor. Anayasa Mahkemesinin kararı herkesi bağlar diyor. O Yargıtay’ı da bağlar diyor. Siz buna karşı ‘hayır ikide eşittir bende Yargıtay’ın tarafındayım derseniz sizin tarafınız darbenin tarafıdır, galiba siz darbenin başısınız."

"Cumhurbaşkanı değiştireceğiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP'deki değişim eleştirilerinin sorulması üzerine Özel, şunları aktardı:

“Biz değişim kurultayımızı yaptığımızdan beri Tayyip Erdoğan bir cümlede 4 kere değişim diyor. Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki değişimin onun uykularını kaçırdığı çok açık çok belli. Bizimle meşgul ben bundan çok memnunum. Ona kötü bir haberim var. Parti içinde değişim yaşandı ama esas değişim iktidarda yaşanacak. İktidarı değiştireceğiz. Cumhurbaşkanı değiştireceğiz. Bunu da çok uzak bir zamanda yapmayacağız.

Önce yerel seçimlerde büyük bir başarı elde edeceğiz ardından da bu sürdürülemez yönetim biçimine karşı vatandaşlarımızdan genel seçimin sandığını talep edeceğiz. Biz Cumhurbaşkanı değiştireceğiz. Endişelenmekte haklı. Tayyip Erdoğan’ın her hakaretine bir cevap verecek olursak akşam evin yolunu bulamayız."

Özgür Özel'den Erdoğan'a ‘Selahattin Demirtaş’ yanıtı

Erdoğan'ın "Aktörler değişti, genel başkanlar değişti ama CHP'nin faşist kodlarında hiçbir değişiklik olmadı. Değişim dediler, yenilenme dediler. Ama kurultaylarında Selosundan Kavalasına tekmiline birden selam çaktılar" sözlerine şu cevabı verdi:

"CHP'deki değişimin uykularını kaçırdığı çok belli. Esas değişim iktidarda yaşanacak. Biz cumhurbaşkanını değiştireceğiz. Endişelenmekte haklı. Abdullah Öcalan'dan medet umacağıma Selahattin Demirtaş'a yapılan hukuksuzluğu eleştirmek çok daha izah edilebilir bir şeydir. Demirtaş bir partinin genel başkanıyken gözaltına alındı, cezaevine konuldu ve çok sayıda hak ihlali kararlarına rağmen orada tutuluyor. Halbuki kendisi 40 bin kişinin katili Abdullah Öcalan ile mektup arkadaşlığı yapmaktadır."

İş insanı Fesih Zeki Mert, DEVA Partisinden İBB Başkanlığı’na adaylık başvurusu yaptı İş insanı Fesih Zeki Mert, DEVA Partisinden İBB Başkanlığı’na adaylık başvurusu yaptı