Ekonomim'de yer alan Besti Karalar'ın haberine göre, üyelerin ‘dolar yükselir mi?’ sorusuna ‘bırakırsak düşer’ yanıtı veren Şimşek, dolarda uzun vadede dalgalanma olacağını ama 40’a yükselmesini beklemediklerini belirtti.

Enflasyonun bir seneye kadar daha da aşağı ineceğine dikkat çeken Şimşek, yılsonu rakamlarının yüksek çıkabileceğini ama bu durumun kimseyi yanıltmaması gerektiğinin altına çizerek enflasyonda düşüşün Haziran Temmuz gibi daha da çok hissedileceğini belirtti.

Bakan Şimşek, MKYK toplantısında, tasarruf tedbirlerini de kapsamlı bir şekilde anlattı ve “Tedbirler uygulanacak. Bunun için her yeri sıkıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bakan Şimşek'ten motokurye ve garsonlara muafiyet müjdesi Bakan Şimşek'ten motokurye ve garsonlara muafiyet müjdesi

Dolar için rakam verdi

Şimşek, üyelerin “dolar yükselir mi?“ sorularına, "Şu anda bırakırsak düşecek. Biz Merkez Bankası ile alım yapıyoruz o yüzden düşmüyor." dedi. Doları uzun vadede dalgalanmaya bırakacaklarını belirten Şimşek "Biraz daha artacağını öngörüyoruz ama 40 TL gibi sıçramalar olmayacak" ifadelerini kullandı.

Ülkeye son 1,5 ayda 54 milyar dolar girdiğini açıklayan Şimşek, ülkeye doğrudan yatırım yapılması gerektiğine de dikkat çekti.

Kaynak: Haber Merkezi