Bir süredir etkili olan enflasyon ve resesyon ikilemi yavaş yavaş varlık fiyatları üzerindeki etkisini kaybederken, piyasalardaki fiyatlamaların olumlu biçimde etkilendiği görülüyor.

Önceki gün ABD'de kaydedilen 20 yıllık tahvil ihracında talebin beklenenden fazla olması tahvil piyasalarında satış baskısını güçlendirirken, analistler, bu durumun yatırımcıların enflasyon endişelerinin azaldığına işaret edebileceğini belirtti.

Bahsedilen ihracından sonra ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,39'la son bir ayın en düşük seviyesine yakın seyrederken, terse dönen getiri eğrisinde getirilerin yavaş yavaş bile olsa normalleşme eğilimini sürdürdüğü görülüyor.

Analistler, tahvil piyasalarındaki gelişmelerin risk iştahının güçlenmesinde etkili olduğunu kaydederek, bugün açıklanacak Fed tutanakları ve Çip üreticisi Nvidia’nın bilançosunun piyasalarda oynaklığı artırabileceğini belirtti.

Ergün Atalay, yeniden TÜRK-İŞ Genel Başkanı seçildi Ergün Atalay, yeniden TÜRK-İŞ Genel Başkanı seçildi

Önceki gün Fed yetkilileri sözle yönlendirmelerine devam ederken, Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, verilerin fiyat artışlarının hızı yavaşlarken ekonominin büyüdüğüne işaret ettiğini ancak bu ilerlemenin Fed'in enflasyona karşı zafer ilan etmesi için yeterli olmadığını bildirdi. Odak noktanın enflasyonu hedef seviyeye düşürmek olduğunu yineleyen Barkin, enflasyonun "inatçı" olduğunu gördüğünü aktardı.

Teknoloji dünyasında yapay zeka uygulaması ChatGPT'yi geliştiren OpenAI'nın kurucu ortağı Sam Altman'ın geçen hafta üst yöneticilik görevinden alınması sonrası yaşananlar takip edilirken, Microsoft Üst Yöneticisi (CEO) Satya Nadella, Altman'ın yapay zeka araştırmalarının başı olarak Microsoft'a katıldığını açıkladı. Gelişmelerden sonra Microsoft'un hisseleri yüzde 2'nin üzerinde değer kazandı.

Bahsedilen gelişmelerle dolar endeksi gerilemeye devam ederken, yeni günde yüzde 0,2 azalışla 103,2 seviyesinde bulunuyor.

Altının ons fiyatı ise yüzde 0,8 artışla 1.992 dolardan alıcı bulurken, Brent petrolün varili şu sıralarda yüzde 0,1 gerilemeyle 82 dolardan işlem görüyor.

New York borsasında önceki gün Nasdaq endeksi 31 Temmuz'dan bu güne en yüksek kapanışını kaydeden yüzde 1,13, S&P 500 endeksi yüzde 0,74 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,58 arttı. ABD'de endeks vadeli kontratlar, yeni güne artışla başladı.

Avrupa borsalarında önceki gün karışık bir seyir öne çıkarken, Avrupa'nın en büyük ticari ortaklarından Çin'deki gelişmeler varlık fiyatlarını olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) uzun bir süre politika faizlerini bu seviyelerde tutacağına yönelik beklentilerin güçlenmesi bölgede yavaşlayan ekonomik aktiviteye yönelik endişeleri beslemeyi sürdürüyor.

Önceki gün açıklamalarda bulunan ECB üyesi Francois Villeroy de Galhau, bankanın politika faizlerinin birkaç çeyrek bu seviyelerde tutabileceğini ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde alınan varlıkların beklenenden daha önce elinden çıkarmaya başlayabileceğini açıkladı.

Önceki gün, Almanya'da DAX 40 endeksi ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,11 azalırken, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,18 ve İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 0,15 arttı. Avrupa'da endeks vadeli kontratlar, yeni güne karışık bir seyirle başladı.

Asya piyasaları Japonya hariç alış ağırlıklı seyrederken, Çin'de gayrimenkul sektörüne ilişkin açıklanan "beyaz liste" hisse bazlı oynaklıkların artmasına yol açtı.

Analistler, Çin hükümetinin konunun çözümüne yönelik adımlar atmasının piyasalarda olumlu karşılandığını kaydetti.

Çin Merkez Bankası (PBoC) pariteyi yuanı destekleyici şekilde açıklamaya devam ederken, dolar/yuan paritesi 7,0837 ile 2 Haziran'dan bu yana en düşük seviyeyi test etti.

Kapanışa yakın, Japonya'da Nikkei 225 endeksi yatay seyrederken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,4, Hong Kong'da Hang Seng endeksi ve Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,7 değer kazandı.

Yurt içinde, dün alış ağırlık bir seyir izleyen Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 1,18 değer kazancıyla günü 7.946,37 puandan tamamladı.

Dolar/TL, dün yüzde 0,2 artışla günü 28,7483'ten kapatmasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 28,7600 seviyesinden işlem görüyor.

Analistler, BIST 100 endeksinde 8.000 ve 8.200 seviyelerinin direnç, 7.910 ve 7.790 puanın destek seviyesinde olduğunu açıkladı.