ABD'de önceki gün açıklanan veriler iş gücü piyasasında yumuşamanın devam ettiğini ortaya koyarken, Amerikan Merkez Bankası (FED) yetkililerinin enflasyonla mücadelede zafer ilan etmek için erken olduğuna dair yönlendirmeleri piyasaların yön bulmasını zorlaştırıyor.

ABD'de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, önceki hafta 231 bin ile 3 ayın en yüksek seviyesine çıkarak piyasa beklentilerinin üzerinde kaydedilirken, süregelen işsizlik maaşı başvuru sayısı 1 milyon 865 bin ile son 2 yılın zirvesine çıktı.

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Lisa Cook, sıkılaşan finansal koşulların bazı sektörlerde baskı yaratabileceğine dikkat çekerek, ekonomide yumuşak inişin mümkün olduğuna inandığını fakat bunun garanti olmadığını açıkladı.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester başka bir faiz artırımına ihtiyaç olup olmadığına karar vermediğini belirterek, yetkililerin karar vermek için zamanları olduğunu açıkladı.

ABD ekonomisi için resesyon tahmin etmediğini kaydeden Mester, ara politikasına dair konunun faiz oranını düşürmek olmadığını, meselenin kısıtlayıcı bir duruşta ne kadar süre kalınacağı ile ilgili olduğunu açıkladı.

Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed'in aralık toplantısında faizi sabit bırakacağına kesin gözüyle bakıldığını ifade ederek, bankanın yüzde 85 ihtimalle haziran ayında faiz indirimlerine başlayacağının tahmin edildiğini belirtti.

Bahsedilen gelişmelerden sonra ardından dolar endeksi yeni güne yatay bir seyirle 104,4 seviyesinden başlarken, altının ons fiyatı yüzde 0,2 artışla 1.985 dolarda bulunuyor.

Önceki gün 76,7 doları test ederek son 4 ayın en düşük seviyesine inen Brent petrolün varili günü yüzde 4,3 azalışla 77,5 dolardan tamamlarken, şu sıralarda önceki kapanışının hemen üzerinde seyrediyor. Analistler, talep konusundaki endişelerle birlikte, güçlü kalan arz ve artan rezervlerin bahsedilen fiyatlamada etkili olduğunu açıkladı.

Bununla birlikte ABD'de süren bilanço sezonunda hisse ve sektör bazlı oynaklıklar dikkat çekerken, ABD'li perakende devi Walmart'ın hisseleri genelindeki kazanç tahminini düşürmesinden sonra yüzde 8'den fazla değer kaybıyla günü tamamladı. Ağ, bulut ve siber güvenlik çözümleri sunan şirket Cisco Systems'in hisseleri de bekleneden düşük karlılıktan dolayı yüzde 10 geriledi.

Öte yandan, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), "Küresel Borç Monitörü" raporunu yayımladı. Rapora göre, küresel borç tutarı bu yılın üçüncü çeyreğinde 307,4 trilyon dolar olarak hesaplandı.

Bu gelişmelerle New York borsasında önceki gün Nasdaq endeksi yüzde 0,07 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,12 yükselirken, Dow Jones endeksi yüzde 0,13 azalış kaydetti. ABD'de endeks vadeli kontratlar, yeni güne de karışık seyirle başladı.

Avrupa borsalarında önceki gün Almanya hariç satış ağırlık bir seyir izlenirken, bugün dikkatler Euro Bölgesi'nin enflasyon verilerine çevrildi.

Önceki gün Avrupa Sistemik Risk Kurulu'nun (ESRB) Frankfurt'ta düzenlenen toplantısında konuşan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Avrupa'da şimdiye kadar tüm sistemik risklerin aynı anda gerçekleşmesini içeren en kötü senaryonun gerçekleşmesinden korunulduğunu açıkladı.

Analistler, dünyada enflasyonun yavaşladığını hatırlatarak, bugün Euro Bölgesi'nde açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinden sonra piyasalarda oynaklığın artabileceğini açıkladı.

Euro Bölgesi'nde TÜFE'nin ekim ayında aylık yüzde 0,1 ve yıllık yüzde 2,9 artış göstermesi bekleniyor.

Önceki gün, Almanya'da DAX 40 endeksi yüzde 0,24 yükselirken, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,57, İngiltere'de FTSE 100 endeksi ise yüzde 1,01 ve İtalya'da MIB 30 endeksi 0,71 azaldı. Avrupa'da endeks vadeli kontratlar, yeni güne ise karışık seyirle başladı.

Alibaba Grrup Holding'in hisse fiyatının yüzde 10 değer kaybetmesiyle Asya piyasalarına Japonya hariç satıcılı bir seyir hakim oldu.

Çinli e-ticaret devi Alibaba, ABD çip ihracatı kısıtlamalarından dolayı bulut grubunun tam bölünmesine dair planını iptal ettiğini duyurmasından sonra şirketin hisse fiyatında yüzde 10'a yakın düşüş kaydedildi.

Bahsedilen düşüş 30 Ocak'tan bu yana en sert düşüş olurken, Alibaba hisselerindeki değer kaybı Çin'in yavaş ekonomik toparlanmasına dair endişelerin sıcaklığını koruduğu bu dönemde pay piyasaları üzerinde baskı oluşturuyor.

Motorine indirim geliyor Motorine indirim geliyor

Warren Buffett'ın Japonya'nın pay piyasalarına daha fazla yatırım yapabileceği yönündeki spekülasyonların artmasıyla, Nikkei endeksi bölgede pozitif ayrıştı.

Kapanışa yakın, Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,3 artarken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,3, Hong Kong'da Hang Seng endeks yüzde 2,2 ve Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,9 değer kaybetti.

Yurt içinde, önceki gün alış ağırlık seyreden Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 1,50 değer kazancıyla günü 7.780,68 puandan tamamladı.

Dolar/TL, önceki gün yüzde 0,1 azalış günü 28,6523'ten kapatmasından sonra bugün bankalararası piyasanın açılışında 28,6985 seviyesinden işlem görüyor.

Analistler, BIST 100 endeksinde 7.910 ve 8.000 seviyelerinin direnç, 7.730 ve 7.5590 puanın destek seviyesinde olduğunu kaydetti.