Kurban Bayramı’na sayılı günler kala tatlıcı esnafı hazırlıklarına başladı. Bayramın vazgeçilmez lezzeti olan tatlı ve şekerlere talep artarken; tatlılar tezgahlarda yerini almaya başladı. Ankara Pastacılar, Tatlıcılar ve Şekerciler Esnaf Odası Başkanı Mustafa Kahveci tatlı fiyatlarına işaret ederek, “Cevizli baklavanın kilogram fiyatı 350 lira ile 500 lira arasında değişirken; fıstıklı baklanın kilosu 700 lira ile 900 lira arasında satılıyor. Kent şekeri dediğimiz ürünlerin kilosu 160-170 liradan satılıyor” dedi. Vatandaşların bayram öncesi tatlı alışverişinde dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Kahveci, “İnsanların mahallesindeki esnaftan alışveriş yapmasını tavsiye ediyoruz. Merdiven altı ve sokak kenarlarından alışveriş yapmamaları noktasında vatandaşlarımızı uyarıyoruz” diye konuştu.

“Bayramda tatlılara ve şekerlere bir talep bekliyoruz”

Ankara Pastacılar, Tatlıcılar ve Şekerciler Esnaf Odası Başkanı Mustafa Kahveci, ELİPS HABER’e tatlı ve şeker fiyatlarına ilişkin bilgi verdi. Bayram dolayısıyla talebin artacağını belirten Kahveci, “Bayramda tatlılara ve şekerlere bir talep bekliyoruz. Ancak bayram tatilinin 9 güne çıkarılması nedeniyle insanlar tatile gidiyor. Haliyle talebin fazla yüksek olmasını beklemiyoruz. Çok ümitli değiliz ama tabii ki insanlar tatlı da şeker de alarak bu geleneği yerine getiriyorlar” ifadelerini kullandı.

Fıstıklı baklavanın kilosu 900 lira”

Tatlı fiyatlarına ilişkin bilgi veren Kahveci, şunları söyledi:

VİOP'ta endeks kontratı güne yükselişle başladı VİOP'ta endeks kontratı güne yükselişle başladı

“Cevizli baklavanın kilogram fiyatı 350 lira ile 500 lira arasında değişirken; fıstıklı baklanın kilosu 700 lira ile 900 lira arasında satılıyor. Bayram geldiği için fiyatlara zam yapmadık. Ramazan bayramında hangi fiyata satılıyorsa yine aynı fiyattan satılmaya devam ediyor. Muhitlere göre fiyatlar değişiyor.”

“Şekerin kilosu 160-170 lira”

Şeker fiyatlarına işaret eden Kahveci, “Şeker fiyatları da Ramazan Bayramında 130 lira ile 160 lira arasındaydı. Yine aynı fiyattan satılacak. Kent şekeri dediğimiz ürünler 160-170 liradan satılıyor” dedi.

“Merdiven altı tatlılara dikkat”

Vatandaşları bayram öncesi alışverişlerinde dikkatli olmaları gerektiği konusunda uyaran Kahveci, “İnsanların mahallesindeki esnaftan alışveriş yapmasını tavsiye ediyoruz. Merdiven altı, sokak kenarlarından alışveriş yapmamaları noktasında vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Çünkü şeker değil, glikoz gibi ürünler kullanılıyor. Bunlar da sağlığa zararlı” diye konuştu.

Kurban Bayramı öncesi oteller dolmaya başladı: 2 kişilik tatilin maliyeti 100 bin TL’ye dayandı Kurban Bayramı öncesi oteller dolmaya başladı: 2 kişilik tatilin maliyeti 100 bin TL’ye dayandı

Muhabir: Deniz Dalgıç