Asgari ücrete ara zam bekleyen milyonlarca çalışan için SGK Başuzmanı İsa Karakaş çok dikkat çeken bir kulis bilgisini paylaştı. Asgari ücret 2024 yılı için net 17.002 TL olarak belirlendi. Aylık enflasyonda yüzde 6 seviyelerinden yüzde 3’lere gerileme olsa bile mayıs ayında yıllık enflasyonun yüzde 70’in üzerinde gelecek olması ile alım gücü iyice geriliyor. Bu yıl ‘tek zam’ yapılacağı duyurulsa da asgari ücrette artış beklentileri enflasyondaki yükseliş nedeniyle sürüyor.

Perşembe günü Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) 2024 yılının 2. Enflasyon Raporu toplantısını gerçekleştirdi. Yıl sonu enflasyon tahminini 2 puanlık revize ile yüzde 36’dan yüzde 38’e yükseltti. Böylece 6 aylık enflasyonda beklenti de yüzde 25 seviyesinden yüzde 26’nın üzerine çıktı. Yılın ikinci yarısı itibarıyla ise dezenflasyon sürecine girilmesi bekleniyor.

Milyonlarca kişinin asgari ücrete zam yapılmaması durumunda 2025 Şubat ayına kadar 17.002 TL ile geçinmek zorunda olacağını anımsatan SGK Başuzmanı İsa Karakaş, “Açlık sınırı 20 bin TL'ye yaklaşmışken asgari ücretin 17 bin TL'nin altında kalması yasal düzenlemenin ruhuna ve özüne aykırıdır. Enflasyonla mücadele ediyoruz ancak bu enflasyonun yükünü sadece çalışanlara yüklenmemesi gerekiyor" dedi.

TGRT Haber'e açıklamalarda bulunan İsa Karakaş, hükümetin ve ana muhalefet partisinin asgari ücrete ara zam yapılmasına olumlu baktıklarını ancak ekonomi yönetiminin tavrının olumsuz olduğunu belirtti. Karakaş, doğal gaz ve elektrik gibi kamu zamlarının ertelendiğini dile getirerek şunları ifade etti:

Bakan Şimşek'ten motokurye ve garsonlara muafiyet müjdesi Bakan Şimşek'ten motokurye ve garsonlara muafiyet müjdesi

“Bu zamlar Haziran ayında enflasyon açıklandıktan sonra yansıtılabilir. Zamlar kamuoyuna yansıtıldığı takdirde Eylül ayı gibi asgari ücrete bir ara zam gelebilir. Bu yönde duyumlar aldık. Çünkü emekli ve memura yapılacak zam sonrası oranlar değişecek. Bu da genel zamlara yansıyacak. Kulis bilgisi olarak bu tarz duyumlar aldık.”

Ne kadar zam yapılacak? 

Çalışanlar olası bir zam durumunda rakamın ne olacağını merak ediyor. O konuda da 3 ya da 4 bin liralık bir artışın konuşulduğu belirtiliyor. 2024 net asgari ücret 49 artışla 17.002 lira olmuştu. Böylece 2024 yılında asgari ücretin işverene maliyeti 7.741 lira artarak 23.502 lira oldu. Buna göre, brüt 20 bin 2 lira 50 kuruş olan asgari ücretin, 17 bin 2 lira 12 kuruşunu net asgari ücret, 2 bin 800 lira 35 kuruşunu SGK primi ve 200 lira 3 kuruşunu işsizlik sigortası primi oluşturdu. Brüt 20 bin 2 lira 50 kuruş olan asgari ücrete, 3 bin 100 lira 39 kuruş SGK primi (işveren payı) ile 400 lira 5 kuruş işveren işsizlik sigorta primi kalemleri de eklenince yeni asgari ücretin bir işçi için işverene aylık maliyeti 23 bin 502 lira 94 kuruş oldu.

Kaynak: Haber Merkezi