Kadın hareketinin yükselişe geçtiği bugünlerde, kadınlar yerel yönetimde ciddi biçimde kazanım elde etti. 30 milyona yakın kadın seçmenin bulunduğu Türkiye’de, 31 Mart yerel seçimlerinde kadın muhtar sayısındaki artış yüzde 100’e dayandı. Daha önce bin 134 olan kadın muhtar sayısı, bu seçimle birlikte 2 bin 150'ye yükseldi.

Eşitlik İçin Kadın Platformu Gönüllüsü ve Edirne Kadın Merkezi Dayanışma Derneği Başkanı Şahide Ağaoğlu, son seçimde kadın muhtar sayısındaki artışın nedenlerini anlattı.

“Kadın hareketi yerel seçimlerde muhtarlık çalışmalarına ağırlık verdi”

Kadınların karar mekanizmalarında çok az rol aldığını belirten Ağaoğlu, Türkiye kadın hareketinin yerel seçimlerde muhtarlık çalışmalarına ağırlık verdiğini ifade etti. “Kadın hareketinin güçlendiği, sesinin olduğu her yerde kadın adaylar çıkmaya başladı” diyen Ağaoğlu, şunları kaydetti:

“Cumhuriyet tarihinde yüzde 2 oranını geçmeyen kadın muhtar sayısı bu seçimde yüzde 5’lere yakın oldu. 100 yıla yakın bir süreçte yüzde 2 olan oran bu dönem iki katını geçti. Her yerde kadın adayların olması ve seçilmeleri hepimiz açısından çok sevindirici.”

“Kadınların çalışmaları muhtarlık seçimlerini şekillendirdi”

“Seçmenlerin kadın muhtarlara oy vermesini Türkiye kadın hareketinin uzun soluklu çalışmalarına bağlıyorum” diyen Ağaoğlu, kadınların parti çalışmalarını da ciddi biçimde etkilediğini ifade etti. Ağaoğlu, “Siyasi partiler daha önce muhtarlık çalışmasını sadece kendi partisinden olan kişiler kazanabilir sanıyordu. Kadın hareketi, bağımsız şekilde bireysel olarak başvurulduğunda da seçimlerin kazanılacağını gösterdi. Kadınların çalışmaları, muhtarlık seçimlerini şekillendirdi” dedi.

Şahide Ağaoğlu

EŞİK Gönülüsü Şahide Ağaoğlu

Kadın örgütleri hazırladı: Soyadından boşanmaya Adalet Bakanı'na sekiz maddelik 'kadın' dosyası Kadın örgütleri hazırladı: Soyadından boşanmaya Adalet Bakanı'na sekiz maddelik 'kadın' dosyası

“Mahallelerde kadın danışma merkezleri gibi çalışılacak”

Kadın muhtarların yapmak istedikleri projelerin öneminden bahseden Ağaoğlu, “Kadınların yaşam alanlarında yapmayı hedefledikleri şeyler bugüne kadar hiçbir erkek muhtarın aklına gelmemiştir” diyerek şöyle devam etti:

“Kadınlar sokaklarındaki sorunları çok iyi bilir. Kırık bir yolun çocuklara vereceği hasarı bilir. Bunun düzeltilmesi için çabalar. Her bir kadın muhtar, mahallesinde bir kadın danışma merkezi gibi çalışacağını, kadınlarla birebir iletişim kuracağını, kadınların sorunları ve ihtiyaçlarıyla çok kolay şekilde buluşabileceğini biliyor. Mahalleli kadınlar şiddete maruz kaldıklarında başvurusu mekanizmasının evinin yakınında olacağını hissedecek. Kadın muhtarlardan, dayanışmayla yan yana durmayı hedeflediklerini ve bunların önünü açmak için çabalayacaklarını duyuyoruz.”

Muhabir: Nur Kaplan