Britanya Kralı 3. Charles’ın 70 yıl bekledikten sonra tahta oturmasının üzerinden sadece 9 ay geçerken kansere yakalanması hesapları değiştirdi. Veliaht Galler Prensi William’ın babasının birçok görevini şimdiden devralmaya başlamasıyla ekibini de yeniden kurması dikkat çekti. Prens, babasına konulan kanser teşhisinin ardından kraliyet görevlerine geri dönerken eski bir diplomatı özel sekreteri olarak atadı.

Güney Kore'de stajyer doktor istifaları nedeniyle "acil durum" ilan edildi Güney Kore'de stajyer doktor istifaları nedeniyle "acil durum" ilan edildi

Kensington Sarayı’ndan yapılan açıklamada, eski Liberal Demokrat lider Paddy Ashdown için de çalışmış olan Ian Patrick’in bu görevi üstleneceği belirtildi. Patrick, Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi’ne katılmadan önce 2002-2006 yılları arasında Bosna’da Lord Ashdown’ın yanında çalışmıştı. Crohn’s & Colitis UK adlı yardım kuruluşunun mütevelli heyetinde yer alıyor. Prens William Çarşamba günü Windsor Şatosunda bir yemin törenine ev sahipliği yaptıktan sonra aynı akşam Londra hava ambulansı yardım gala yemeğine katılarak krala destek mesajları için halka teşekkür etti. Yemekte konuklara hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bu vesileyle, özellikle son günlerde Catherine ve babam için göndermiş olduğunuz nazik destek mesajları için de teşekkür etmek isterim. Bunun hepimiz için anlamı çok büyük.”

Pazartesi günü, Charles’ın yakın zamanda prostat büyümesine yönelik bir prosedür için hastanede kaldığı sırada tespit edilen ve tanımlanamayan bir kanser için düzenli tedavi göreceği açıklanmıştı. Bunun üzerine Kralın günlük programları aceleyle yeniden düzenlenmişti. 42 yaşındaki Galler Prensesi Catherine’in ise hastalık sonrası nekahat döneminde olması nedeniyle resmi görevlerine Paskalya sonrasına kadar devam etmesi beklenmiyor.