31 Mart yerel seçimlerinde CHP büyük çıkış yaparken, AK Parti ise 2002'den bu yana girdiği seçimlerden ilk kez ikinci parti olarak çıktı.

AK Parti'nin eski milletvekili, gazeteci yazar Şamil Tayyar, seçim sonuçlarına ilişkin açıklama yaptı. Tayyar, seçim sonuçlarını 'siyasi afet' olarak niteledi.

Tayyar, X (Twitter) hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

"Bu bir ‘dip dalga’ değil. Görünen köydür. Defalarca uyardık, iyi niyetli çabalarımıza ‘fitne’ muamelesi yapıldı. Perşembe geliyordu, çarşambayı ıskaladık. Keyfiyet, kibir, kayırmacılık gibi bünyemize giren virüs, hayat pahalılığı, fakirleşme gibi ekonomideki savrulma açık işaretlerdi.

DEM Partili Sezai Temelli: Önümüze yine bir ek bütçe gelecek DEM Partili Sezai Temelli: Önümüze yine bir ek bütçe gelecek

Geçen yıl Cumhurbaşkanımıza kıyamayan seçmenin yerel seçimlerde adaylara toleranslı olmayacağı belliydi. Sessiz ve öfkeli kitlelerin bir bölümü sandığa gitmedi, bir bölümü boş oy verdi, kalanı en güçlü rakibe yöneldi.

Bu sonuç ne CHP’nin ne Yeniden Refah’ın kalıcı başarısıdır, AK Parti’ye çok sert balans ayarıdır. Bir siyasi afettir. Bu enkazın altından kalkıp kendini yeniden güncelleyebilir mi? Yeni bir hikaye yazabilir mi? Bence mümkün.

2009’da yüzde 38.5’e düşmüş, 2011’de yüzde 47’ye çıkmıştı. AK Parti düştüğü yerden hızla kalkabilen güçlü bir potansiyele sahiptir. Yeter ki bu potansiyeli harekete geçirsin. İnanıyorum ki 1 Nisan’dan itibaren hiçbir şey eskisi gibi olmaz."

Kaynak: Haber merkezi