Çin, ekim ayında yüksek teknoloji üretimi için hayati önem arz eden iki minerali az miktarda ihraç ederek, iki aylık aradan sonra satışlara tekrar başladı.

Çipler, telekomünikasyon ekipmanları ve elektrikli araçlar için parça yapımında kullanılan germanyum, galyum ve bunların kimyasal bileşikleri üzerindeki kontroller, Çin'in ABD ve Avrupa ile ticaret savaşını tırmandırdığı 1 Ağustos'ta ulusal güvenlik gerekçesiyle uygulamaya alınmıştı.

Elektrikli araç bataryaları için önemli bir malzeme olan grafite yönelik bir başka ihracat kontrolü de 1 Aralık'ta yürürlüğe girecek.

Malezya ve Maldivler'den UNRWA'ya ek maddi destek Malezya ve Maldivler'den UNRWA'ya ek maddi destek

Germanyum ve galyum için Çinli ihracatçıların artık hükümetten lisans başvurusunda bulunmaları ve yurt dışı müşterileri ile metallerin nasıl kullanıldığına yönelik ayrıntıları açıklamaları gerekiyor.

En son Çin gümrük verilerine göre, ağustos ve eylül aylarında sıfır ihracat kaydedildikten sonra, ekim ayında çok küçük miktarlarda ihracat yapıldı. Germanyum için ihracat temmuz ayındaki 8,78 tona kıyasla 0,65 ton olarak kaydedildi. Galyum için ise temmuz ayındaki 7,58 tona göre 0,25 ton olarak kaydedildi.

Çin 2022'nin tamamında 44 ton germanyum ve 94 ton galyum ihraç etmişti.

Editör: Deniz Dalgıç