CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, kurye Ata Emre Akman’ın ölümüne ilişkin Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde, “Orhan Ö.’nün, oğlu E.Ö.’nün cinayeti işlediği sırada cezaevinden izinli olarak çıktığı yönündeki iddialar doğru mudur" diye sordu.

CHP'li Zeynel Emre, Balıkesir’in Karesi ilçesinde kurye olarak çalışırken 17 yaşındaki E.Ö. isimli kişi tarafından bıçaklanarak öldürülen Ata Emre Akman cinayetini Meclis gündemine taşıdı. Emre, E.Ö.’yü azmettirdiği iddiasıyla yargılanan babası Orhan Ö.’nün daha önce kaç kez suç işlediği ve infaz düzenlemelerinden yararlanıp dışarı çıkıp çıkmadığını sordu.

Emre, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, 20 yaşındaki Akman’ın 11 Mayıs 2024 tarihinde bir zincir restoranın kuryesi olarak sipariş teslim ettiği adresin bulunduğu apartmanın çıkışında, kendisini tanımayan 17 yaşındaki E.Ö. tarafından defalarca bıçaklanarak öldürülmesinin Türkiye kamuoyunda büyük tepki yarattığını belirtti.

Cinayeti işleyen E.Ö.’nün kısa bir süre sonra babasıyla yaşadığı evde yakalandığı; olaya ilişkin yürütülen soruşturmada, E.Ö.’nün cinayeti babası Orhan Ö.’nin azmettirmesi sonucu işlediğinin basına yansıdığını belirten Emre, "Buna göre, Ata Emre Akman’ın öldürüldüğü apartmanda baba Orhan Ö.’nün daha önce dini nikahlı olduğu bir kadının yaşadığı ve Orhan Ö.’nün kadını defaatle tehdit ettiği kaydedilirken, cinayet günü de oğlu E.Ö.’yü kendisinin söz konusu adrese gönderdiği iddialar arasında yer aldı" dedi.

"Baba Orhan Ö. infaz düzenlemelerinden yararlanıp tahliye oldu mu?"

Cinayet zanlısı E.Ö.’nün yanı sıra baba Orhan Ö. için de iddianame hazırlanarak, ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılmasının istendiği anımsatan CHP'li Emre, Orhan Ö.’ye ilişkin kamuoyuna yansıyan bilgilerden birinin de suç kaydının kabarık ve olayın yaşandığı sırada cezaevinden izinli çıktığı yönünde olduğuna dikkat çekti. Emre, Bakan Tunç'a şu soruları yöneltti:

"Ata Emre Akman’ı öldüren E.Ö.’nün babası Orhan Ö.’nin geçmiş yıllarda işlediği suç türleri nelerdir ve hangi suçlardan ne sürelerde ceza almıştır; cezaevinde ne kadar süre kalmıştır?

Orhan Ö.’nün geçmiş yıllarda işlediği suçlar söz konusu ise bu suçlardan tahliyesi infaz düzenlemeleri ya da af kanunları kapsamında mı olmuştur? Orhan Ö.’nün infaz düzenlemeleri çerçevesinde cezasında indirime gidilmiş midir ve bu yolla tahliyesi söz konusu olmuş mudur? Çıkan af düzenlemelerinden yararlanmış mıdır?

Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC'ye gitti Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC'ye gitti

Orhan Ö.’nün, oğlu E.Ö.’nün cinayeti işlediği sırada cezaevinden izinli olarak çıktığı yönündeki iddialar doğru mudur? Doğruysa Orhan Ö. hangi suçtan kaynaklı cezaevindeydi ve ne kadar süreliğine izinli olarak dışarı çıkmıştı?

Orhan Ö.’nün tehdit ettiği iddia edilen eskiden dini nikahla yaşadığı kadın, Orhan Ö.’ye ilişkin emniyet güçlerine herhangi bir şikayette bulunmuş mudur? Bulunmuşsa herhangi bir işlem yapılmış mıdır?

Son 5 yılda izinli veya denetimli serbestlik yoluyla cezaevinden çıkan hükümlülerin kaçı ağır ceza gerektiren yeni bir suç işlemiştir? Bunlardan kaçı cinayet?

Kaynak: ANKA