Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, bu yılın ikinci enflasyon raporunun tanıtımına ilişkin toplantıda sunum yaptı, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Karahan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Likitide fazlasının sterilizasyonu için Aralık ayında TL alım depo işlemlerine başladık. Likitide gelişmelerini yakından takip ederek sterilize araçlarını gerektiğinde etkin bir şekilde kullanacağız.

Kredi faizlerinin geldiği seviye, kredi büyümesinin yavaşlamasına ve iç talebin dengelenmesine katkı verecektik. Türk lirası mevduat faizlerinin seviyesi ise sistemde Türk lirası mevduat artışını desteklemektedir. Nitekim son veriler yabancı mevduattan Türk lirasına geçişi desteklemektedir. Tüketici kredilerinin iç talepteki dengelenmedeki bir hızda seyretmesi kritik önemdedir. 2024 yılının ilk çeyreğinde artan belirsizlik algısı nedeniyle kredi talebinin hızlanması tüketici kredi büyümesinin kredi kartı kartı ve ihtiya kredisi kaynaklı artmasına neden olmuştur.

"Enflasyon Mayıs ayında zirveye ulaşacaktır"

25 metreküp bedelsiz doğal gaz kullanımı düzenlemesinin sona ermesi Mayıs ayında aylık enflasyonu 0,7 puan yukarı yönlü etkilyecektir. Bunun yanı sıra olumsuz baz etkisiyle enflasyon Mayıs ayında zirveye ulaşacaktır. Böylece politika iletişiminde sıklıkla uyguladığımız geçiş sürecinin sonuna gelmiş olacağız. Para politikasındaki kararlı duruşumuz yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerindeki düzelme vasıtasıyla aylık enflasyonun ana eğilimini düşürecektir. Böylelikle yılın geri kalanında enflasyonun istikrarlı olarak gerileceği, dezenflasyon dönemine gireceğiz.

Bu dönemde olumlu yöndeki baz etkileri ve daha önemlisi enflasyonun ana eğilimindeki düşüşün devamı etkili olacaktır. Mevsimsellikten arındırılmış ortalama aylık enflasyonun yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 2 buçuk civarına, son çeyrekse ise yüzde 1 buçuğun bir miktar altına gerileyeceğini öngörüyoruz. 

Dışişleri Bakanlığı, Kırım Tatarları ve Çerkes sürgünlerinde yaşamını yitirenleri andı Dışişleri Bakanlığı, Kırım Tatarları ve Çerkes sürgünlerinde yaşamını yitirenleri andı

"Sıkı duruşumuzu fiyat istikrarı sağlanana kadar kararlılıkla sürdüreceğiz"

Sıkı parasal duruşun sürdürülmesi ve hizmet enflasyonundaki katılımın zayıflamasıyla enflasyonun ana eğiliminde gerileme 2025 yılında da devam edecektir. 2024 yılı tahmin güncellemesinin nedenlerine bakacak olursak, yılın ilk çeyreğindeki makro ekonomi gelişmelerin belirleyici olduğunu görüyoruz. Dirençli seyreden talep koşulları nedeniyle yılın ilk yarısında çıktı açığının önceki raporun ön görülerine göre daha yukarıda olacağını tahmin ediyoruz. Sıkı para politikası ve maliye politikasının eş güdümlü katkısı ile iç talepteki dengelenme süreci devam edecektir. 

Bu görünüm altında çıktı açığı tahmini güncellememiz 2024 yılı enflasyon tahminimizi 0,4 puan artırıcı yönde etkilemiştir. Türk lirası cinsi ithalat fiyatları, gıda enflasyonu ve yönetilen-yönlendirilen fiyat varsayımlarımızdan gelen etkiyi -0,2 puan olarak hesaplıyoruz. 

Son dönemde enflasyonun ana eğilimi öngörülerimizden daha yüksek gerçekleşmiştir. Sıkı para politikası duruşu ve politika eş güdümü başlangıç koşullarındaki bu bozulmayı kısmen telafi edecektir. Bu sayede ana eğilimini yıl sonu enflasyonuna etkisinin 1,8 puan ile sınırlı kalacağını tahmin ediyoruz. Para politikasındaki sıkı duruşumuzu fiyat istikrarı sağlanana kadar kararlılıkla sürdüreceğiz. Bu süreçte iki ana koşul gözeteceğiz. Birincisi aylık enflasyonun ana eğiliminin belirgin ve kalıcı bir düşüş göstermesidir. Bu kapsamda ana eğilim, iç talep, ithalat ve finansal koşullara ilişkin göstergeleri yakından izliyoruz. İkincisi ise enflasyon beklentilerinin öngörülen tahmin aralığına yakınsamasıdır."

"Enflasyon tahmini yükseldi"

Orta vadeli tahminler oluşturulurken enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun sürdürüleceği ve ekonomi politikalarındaki eşgüdümün korunacağı bir görünümünün esas alındığını belirten Karahan, "Bu çerçevede, 2024 yıl sonu enflasyon tahminini 2 puan yukarı güncelleyerek yüzde 38'e çektik. 2025 ve 2026 tahminlerini sırasıyla yüzde 14 ve yüzde 9 seviyesinde koruduk. Orta vadede ise enflasyonun yüzde 5'te istikrar kazanmasını hedefliyoruz. Tahmin aralıklarının alt ve üst noktaları da 2024 yılı için yüzde 34 ve 42, 2025 yılı için ise yüzde 7 ve 21'e tekabül etmektedir." diye konuştu.

Muhabir: Şevval Dalgıç