Brent petrolün varil fiyatı 80,77 dolar

Önceki gün 80,79 dolara kadar azalan Brent petrolün varili, günü 81,18 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varili, bugün saat 09.45 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,50 gerilemeyle 80,77 dolar oldu. Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 76,25 dolardan alıcı buldu.

Petrol fiyatları, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD'de talebin zayıfladığına dair verilerin ve Çin ekonomisindeki resesyon endişelerinin etkisiyle düşmeyi sürdürdü.

ABD Enerji Enformasyon İdaresinin (EIA), çarşamba günü yayımladığı verilere göre, ABD'deki ticari ham petrol stokları önceki hafta 3 milyon 600 bin varil yükselerek 439 milyon 400 bin varil seviyesine çıktığını duyurdu. Piyasa beklentisi, stokların 1 milyon 300 bin varil artacağı yönündeydi. ABD'de petrol talebine yönelik beklenti sağlayan stoklarda artış olması petrol fiyatlarındaki düşüşü destekledi.

Buna ek olarak, ABD'de enflasyonun beklentilerden daha hızlı yavaşlamasından sonra, dün açıklanan verilere göre Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ekim ayında aylık yüzde 0,5 ile Nisan 2020'den bu yana en büyük düşüşünü kaydederken, yıllık yüzde 1,3 artışla beklentilerin altında kaydedildi.

Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed'in aralık toplantısında faizi sabit bırakacağına kesin gözüyle bakıldığını belirterek, bankanın gelecek yıl haziran ayı itibarıyla faiz indirimlerine başlayacağına yönelik tahminlerin güç kazandığını açıkladı.

Fed yetkililerinin açıklamaları yatırımcıların odağında bulunurken, San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, enflasyonda daha fazla yavaşlama olduğunu gösteren son ekonomik verilerin "cesaret verici" olduğunu açıkladı.

Ergün Atalay, yeniden TÜRK-İŞ Genel Başkanı seçildi Ergün Atalay, yeniden TÜRK-İŞ Genel Başkanı seçildi

Çin'de resesyon beklentileri fiyatları baskılıyor

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı ve ikinci en büyük petrol tüketicisi Çin'de ev fiyatlarındaki düşüşün ekonomide olumsuz sinyallerin devam ettiğini göstermesi ülkede petrol talebinin de zayıflayacağı endişelerini güçlendirdi.

Ancak, OPEC ve Uluslararası Enerji Ajansı’nın son yayımladığı raporlarda, Çin ekonomisine ve petrol talebi görünümüne yönelik olumlu tahminler bahsedilen endişeleri düşürerek fiyatların daha fazla düşüşüne engel oldu.

Brent petrolde 81,33 ile 81,57 dolar aralığının direnç, 80,01 ile 79,59 dolar aralığının destek seviyesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.