Kurban Bayramı öncesi araba alım-satımlarında durgunluk yaşanıyor. Fiyatlarda düşüş yaşanırken satışlarda hala hareketlilik yok. Galericiler ise sektörün bitme noktasına geldiğini söylüyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Genç Otonomi Başkanı Tayfun Erden, “Şu an araç almak isteyenler için tam zamanı” dedi.

“Sektör aylardır durma noktasında”

Sektörün yaklaşık 8-9 aydır durma noktasına geldiğini söyleyen Erden, “Fiyatlarda gerilemeler oldu. Çünkü esnaf arkadaşlarımızdan kredi ile ticaret yapan çok arkadaş var” dedi.

Otonomi içerisinde yaklaşık 800 civarı iş yeri olduğunu söyleyen Erden, “Bütün esnaflar mağdur durumda. Çünkü esnafların da ödemeleri ve borçları var” diye konuştu.

“Araç almanın tam zamanı”

Araç almak isteyen vatandaşlara çağrı yapan Erden, “Araç almanın şu an tam zamanı” dedi.

Erden, sektörün mevcut sorunlara ilişkin beklentilerini de anlattı. Hükümetin bu konuda birçok uygulamayı hayata geçirmesi gerektiğini vurgulayan Erden, “Kredilerin çok acil bir şekilde açılması gerekiyor. Faiz oranları düşmeli. 3-4 ay daha böyle devam ederse esnaflarda çok fazla iflas olacak” ifadelerini kullandı.

Borsa 17 Temmuz'a yükselişle başladı Borsa 17 Temmuz'a yükselişle başladı

“Esnaflara kredi desteği sağlanmalı”

İş yerlerinin masraflarını ödeyemez durumda olduğunu belirten Erden, “Hükümetin acil bir şekilde iç piyasaya destek olması gerekiyor. Esnaflara çok ciddi bir şekilde kredi desteği, KGF desteği verilmeli. Düşük faizli ticari kredilerde yardım edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde çok iş yeri kapanacaktır” şeklinde konuştu.

Otomotiv sektörünün unutulduğunu söyleyen Erden, “Bizleri hiçbir şekilde dinlemiyorlar” dedi.

Muhabir: Betül Vural