Özhaseki: Deprem konutlarımızın tamamını 2025'in Eylül ayına kadar teslim edeceğiz Özhaseki: Deprem konutlarımızın tamamını 2025'in Eylül ayına kadar teslim edeceğiz

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla mart ayının başında başlattığımız uygulamamız ile bugüne kadar yaklaşık 5 bin gencimiz GençKart'lı oldu. Gençlerimiz bugüne kadar 43 farklı tiyatro etkinliğine, 24 farklı opera ve bale etkinliği ile 35 farklı AKM-CSO'daki etkinliklere ücretsiz katılım sağladı." ifadelerini kullandı.

Gençlerin bir yıl kullanabileceği "GençKart" başvurularını e-devlet üzerinden yapabileceklerini hatırlatan Ersoy, "GençKart" ile kültür ve sanat kurumlarının etkinliklerine katılabileceklerini, Bakanlığa bağlı müze ve ören yerlerini ücretsiz ziyaret edebileceklerini belirtti.

Genç Kültür Kart Nedir?

Şehrimizde ikamet eden veya şehrimize eğitim amacıyla gelen Üniversite Öğrencilerimizin sosyal, kültürel, eğitsel ve sportif faaliyetlere katılımı ve ilgiyi arttırmak amacıyla hazırlanan bir sosyalleşme programıdır.

Şehrimizdeki üniversiteler de örgün eğitime aktif bir şekilde devam eden 25 yaşını aşmamış gençlerimiz; web sayfamızdan kayıt olarak sisteme giriş yapabileceklerdir.

Belediyemiz ile Konya Turizm Tanıtım ve Eğitim Vakfı (KOTEV) arasında imzalanan protokol çerçevesinde; gençlerimiz şehrimizde düzenlenecek olan sosyal sorumluluk projelerine katılım göstererek puanlar toplayacak ve bu puanları tiyatro, konser, spor, eğitim harcamalarında kullanabileceklerdir.

Genç Kültür Kart üyesi olan gençlerimiz, akıllı telefonlarına indirebilecekleri uygulama ile düzenlenecek olan kitap, online eğitim, spor üyelikleri gibi çekilişlere de katılım sağlayabileceklerdir.

Pandemi sürecinde gençlerimizin sosyal hayattan uzak kalması ve gençlerimiz arasında sosyal hayata dönük adaptasyon süreçlerinin gerekliliği nedeniyle imzalanan protokol çerçevesinde her ay belirli sayıda öğrenciye kültür, sanat, spor ve eğitim alanlarında kullanabilecekleri destekler gerçekleştirilecektir.

Aynı zamanda bu uygulama ile başta Belediyemizin iştirakleri olmak üzere sisteme dahil olan üye işyerlerinden dönemsel olarak da indirim hakkından faydalanabileceklerdir.

Kaynak: Anadolu Ajansı