Alparslan Kuytul,  Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfının kurucu başkanıdır. Alparslan Kuytul'un hayatı zaman zaman araştırılıyor. Peki, Alparslan Kuytul kimdir? Alparslan Kuytul nereli? Alparslan Kuytul kaç yaşında? İşte Alparslan Kuytul kimdir detayları...

Türkiye'nin en büyük gölleri Türkiye'nin en büyük gölleri

Alparslan Kuytul kimdir? 

Alparslan Kuytul 20 Ağustos 1965 yılında Adana’nın Karataş ilçesinde dünyaya geldi. 1991 yılında Çukurova Üniversitesi Mimarlık-Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1993-1997 yılları arasında da Mısır’ın El-Ezher Üniversitesi Şeriat Fakültesi İslâm Hukuku bölümünde okudu. El-Ezher Üniversitesi’nde okuduğu yıllarda Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfını kurmuştur. 2011 yılından beri Furkan Nesli dergisinin başyazarlığını yapmaktadır.

30 Ocak 2018’de gözaltına alınan Kuytul 8 Şubat 2018’de tutuklandı. “Suç örgütü kurmak ve nitelikli dolandırıcılık” suçundan yargılandığı davanın yanı sıra Temmuz 2018’de “terör örgütlerine destek vermek” suçundan hakkında bir dava daha açıldı. 5 Aralık 2019’da tahliye edildi. Yargılandığı davada üç yıl sonra karar çıktı ve 3 Kasım 2020 tarihinde beraat etti.

9 Mayıs 2022 tarihinde Adana Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tekrar tutuklanan ve Ağrı Cezaevi'nde hücreye konulan Kuytul'a, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak", "nitelikli yağma", "cebir, şiddet ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "kasten yaralama" suçlamalarından 38 yıl 6 aya kadar hapis talep edildi. 16 Haziran 2023 tarihinde cezaevinden tahliye edildi.

Alparslan Kuytul evlidir ve Rabia Kuytul, Meryem Kuytul, Muhammed Kuytul, Hatice Kuytul isminde çocukları vardır. 

Kaynak: Haber Merkezi