Almanya'da 5 kişinin Suriye'de savaş suçu işledikleri şüphesiyle gözaltına alındığı bildirildi.

Polonya: Çin ile Belarus arasındaki askeri işbirliğini yakından izliyoruz Polonya: Çin ile Belarus arasındaki askeri işbirliğini yakından izliyoruz

Federal Savcılık tarafından yapılan açıklamaya göre, Berlin ve Rhineland-Pfalz eyaletlerinde 4'ü Filistinli, biri Suriyeli 5 kişi, "Suriye hükümeti adına sivillerin öldürülmesine ve öldürme teşebbüsüne karıştıkları" şüphesiyle gözaltına alındı.

Zanlılardan 4'ünün "Suriye iç savaşında halka karşı harekete geçen Suriye hükümeti adına silahlı milislerin parçası", birinin ise Suriye gizli servisi çalışanı olduğundan şüpheleniliyor.

Şüphelilerden bazılarının "2012 yılında Suriye rejimine karşı düzenlenen protestolarda göstericilere ateş açarak gösteriyi şiddetle bastırdıkları" belirtildi. Ayrıca 2013 yılında Suriye gizli servisinin Şam'da en az 41 sivili toplu infaz ettiği, gözaltına alınanlardan birinin bu kurbanların birçoğunu gizli servise teslim ettiği öne sürüldü.

Federal Savcılık gözaltına alınanları insanlığa karşı suç ve savaş suçu işlemekle itham etti. Şüphelilerden 4'ü işkenceyle suçlandı. Bu kişilerin ayrıca "ölümle sonuçlanan özgürlükten yoksun bırakma ve mülke karşı savaş suçları" işledikleri belirtildi.

Gözaltına alınanların Federal Adalet Divanı'nda sorgu hakimi huzuruna çıkarılması bekleniyor.

Kaynak: AA