Türkiye'nin en büyük gölleri Türkiye'nin en büyük gölleri

Abdulah Sidran kimdir? Abdulah Sidran nereli ve kaç yaşındadır? Sorularının cevabı merak ediliyor. Abdulah Sidran'ın kim olduğu merak ediliyor. Arama motorlarında Abdulah Sidran kimdir? Abdulah Sidran kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Abdulah Sidran kimdir?

Abdulah Sidran kimdir?

Kendisini “Saraybosna Şairi” olarak tanımlayan ve “Babam İş Gezisinde", "Dolly Bell'i Anımsıyor musun?" ve "Kusursuz Çember" filmlerinin senaristi Abdulah Sidran’ın eserleri, birçok dünya diline tercüme edilerek yayınlanmıştı. Bosna edebiyat ve sinema dünyasının önemli isimlerinden Sidran, “Babam İş Gezisinde” filmiyle Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülü kazanmış, Bosna’daki savaş sırasında yayınlanan “Saraybosna Tabutu” isimli şiir kitabı ise Fransız Pen Merkezi’nden Özgürlük Ödülü almıştı.

Birkaç aydır sağlık durumu ağır olan 1944 doğumlu şair, Bosna Bilimler ve Sanatlar Akademisi üyesi ve büyük ilgi duyduğu satrançta Usta Adayı idi.

2019 senesinde Türkiye'yi ziyaret eden Sidran, “Bu gezegende Türkiye’den başka bir dost görmüyoruz. Bu dostluk soyut anlamda çok güzel bir ilişkiye dayanıyor ancak somut adımlar da atmalıyız.” demişti.

Kaynak: Haber Merkezi