İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarından dolayı 'derin endişe' duyduklarını vurgulayan ABD Temsilciler Meclisinin 24 Demokrat üyesi, ABD Başkanı Joe Biden'ı" ateşkes çağrısı yapmaya davet etti.

Demokrat Temsilciler Meclisi üyeleri, Biden'a gönderdikleri mektupta, Gazze'de 'çok ciddi insan hakları ihlalleri' olduğunu vurguladı. 

Çatışmaların hemen durmaması halinde daha çok sivilin yaşamını yitireceği belirtilen mektupta, ayrıca bu durumda ABD'nin Orta Doğu'da silahlı gruplarla çatışmaya sürüklenebileceği uyarısı yapıldı.

Mektupta, çocuk haklarına da değinilerek, bir silahlı çatışmadaki tüm tarafların çocukları koruma yükümlülüğü olduğu hatırlatıldı.

''Bir an önce çatışmaların durmasını talep ediyoruz''

ABD'nin Gazze'ye gönderdiği insani yardımların sahadaki etkisinin çok az olduğuna değinilen mektupta, "Bir an önce çatışmaların ve bombardımanların durmasını ve Filistinli sivillere ihtiyaç duydukları yardımın ulaştırılmasını talep ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

İsrail-Filistin çatışmasında askeri bir çözüm olmadığına işaret edilen mektupta, Biden yönetimi, İsrail'in Gazze'deki eylemlerine karşı net tutum sergilemeye davet edildi.

İsrail Gazze Tümeni Komutanı'nın 7 Ekim'de öldürüldüğünü duyurdu: Cesedi Hamas'ın elinde İsrail Gazze Tümeni Komutanı'nın 7 Ekim'de öldürüldüğünü duyurdu: Cesedi Hamas'ın elinde

Mektupta, "Başkanın açık bir stratejik planı olmadığını göz önüne alarak, bir ateşkes yoluyla bölgedeki gerginliğin azaltılması için daha çok çaba harcanması ve uluslararası insani yardım kuruluşları dahil bölgedeki aktörlerle daha çok iletişim içinde olunmasını talep ediyoruz" sözlerine yer verildi.