Diyanet İşleri Başkanlığı, günde 260 milyon TL harcıyor! Diyanet İşleri Başkanlığı, günde 260 milyon TL harcıyor!

Her gün binlerce insanın kan bağışına ihtiyacı olduğunu belirten Dr. Merve Sarıcıoğlu, 14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü'nde kan bağışının hayati önemini vurguladı. Sarıcıoğlu, ‘’Akut ve kronik hastalıklar, kazalar, anemiler ve pıhtılaşma bozuklukları gibi durumlar nedeniyle sürekli olarak kan ihtiyacı doğuyor. Kan vermek bir vatandaşlık görevidir’’ ifadelerini kullandı.

‘’Her gün binlerce insanın kan bağışına ihtiyacı var’’

Dr. Merve Sarıcıoğlu, kan bağışının hayati önem taşıdığını vurgulayarak, "Her gün binlerce insanın kan bağışına ihtiyacı oluyor. Akut ya da kronik hastalıklarda kazalar meydana gelebilir, ölümlü yaralanmalar olabilir veya anemi ve çeşitli pıhtılaşma bozuklukları gibi kronik hastalık durumları kan ihtiyacına yol açabilir. Bu sebepten dolayı kan vermek önemlidir. Aslında bu, bir vatandaşlık görevidir" dedi.

Kan bağışçısı nasıl olunur?

Dr. Sarıcıoğlu, kan bağışçısı olmanın son derece kolay olduğunu belirterek, süreci şöyle anlattı: "On sekiz ile altmış beş yaş arası, herhangi bir ek hastalığı, pıhtılaşma bozukluğu veya insülün yetmezlik durumu olmayan kişiler Kızılay’ın kan verme merkezine gelerek bir anket doldurur ve bir testten geçerler. Bir tarama testi yapılır, ardından bir kan testi gerçekleştirilir. Eğer bu testlerin sonuçları ve hemoglobin değerleri normalse, kan verebilirler."

Kimler kan verebilir?

Kan bağışı yapabilecek kişiler hakkında bilgi veren Dr. Sarıcıoğlu, "Bahsettiğim koşullara uyan, herhangi bir hastalığı veya taşın durumu olmayan herkes kan verebilir. Özellikle yılda üç-dört kez, üç-dört ayda bir kan bağışında bulunulabilir" ifadelerini kullandı. Kan vermenin, bağışçının kendi sağlığına da olumlu etkileri olduğunu belirten Sarıcıoğlu, "Örneğin, karaciğer hastalıklarını önleyebilir, yüksek tansiyonu düşürebilir ve psikolojik rahatlama sağlayabilir" dedi.

‘’Kan vermek hayat kurtarır’’

Dr. Sarıcıoğlu, farkındalığın arttırılması gerektiğini vurgulayarak, şunları ekledi: "Bu, çok önemli bir konudur. Bütün vatandaşlarımızın ve dünya insanlarının farkındalığının artması gereken ve bizim de bir gün kan ihtiyacı duyabileceğimizi unutmamamız gereken bir durumdur. 14 Haziran Dünya Kan Verme Günü'nün amacı, bu bilinci tüm toplumlara yayarak daha fazla insanı kan bağışına teşvik etmektir. Her bireyin, kan bağışında bulunarak başkalarının hayatını kurtarabileceğini unutmaması gerekiyor. Kan verelim, hayat kurtaralım.’’

Muhabir: Ateş Çatıkkaş