1954'de Japonya, Tokyo'da bulunan Haneda Havalimanı'na Taured adlı bir yerden geldiğini söyleyen bir adam indiğine yönelik şehir efsanesi sebebiyle Taured nedir? Taured neresi? Taured olayı nedir? Taured gerçek bir ülke mi? soruları gündem oldu. Sizler için derledik...

Taured olayı nedir? 

John Allen Kuchar Zegrus, 1960 yılında Japonya'da belgede sahtecilik iddiasıyla gözaltına alınan bir adamdır. O dönemde Japon haberleri tarafından "Gizemli Adam" olarak adlandırıldı ve bazı şehir efsaneleri için bir prototip haline geldi.

Ekim 1959'da, 36 yaşındaki John Allen Kuchar Zegrus olarak kaydedilen bir adam Koreli eşiyle birlikte Japonya'ya giriş yaptı. Üç ay sonra Tokyo Büyükşehir Polisi tarafından kimliğini gizlemekten tutuklandı. Chase Manhattan Bank'ın Japonya ofisinde 200.000 yenlik bir çeki ve 140 dolarlık (o dönemde yaklaşık 50.400 yen) bir seyahat çekini, Bank of Korea'nın Japonya ofisinde ise 100.000 yenlik bir çeki nakde çevirmeye çalıştı.

Olay, daha sonra anılarında Zegrus hakkında yazacak olan Tokyo Büyükşehir Polis Departmanı Kamu Güvenliği Bürosu'ndan (TMPD Public Security Bureau) Atsuyuki Sassa tarafından soruşturulmuştur. Pasaportunda farklı Doğu Asya ülkelerindeki Japon elçiliklerinin damgaları bulunmasına rağmen, pasaportunun sahte olduğu tespit edildi. Ayrıca, Taipei'deki Japon Büyükelçiliği tarafından vize verilmiştir.

Kayıtlara göre Zegrus, "ABD'de doğduğunu, Çekoslovakya ve Almanya üzerinden İngiltere'ye taşındığını ve orada liseye gittiğini" söyledi. İkinci Dünya Savaşı sırasında Kraliyet Hava Kuvvetleri'nde pilot olarak görev yapmış ve bir keresinde Almanlar tarafından esir alınmıştır. Savaştan sonra Latin Amerika'da yaşamıştır. Daha sonra Güney Kore'de Amerikalılar için casusluk yapıp, Tayland ve Vietnam'da pilot olarak görev yaptı ve ardından Birleşik Arap Cumhuriyeti tarafından görevlendirildi. Birleşik Arap Cumhuriyeti için Japon askeri gönüllüler toplamayı da içeren gizli bir görev için Japonya'ya geldi." Sonunda, söz konusu ülkelerle temasa geçildikten sonra, bilgilerin herhangi bir gerçeğe dayanmadığına karar verildi ve sahte pasaportundaki mühürlerin uydurma olduğu kanıtlandı.

Süleyman Sırrı Aydoğan kimdir? Süleyman Sırrı Aydoğan kimdir?

10 Ağustos 1960 tarihinde Tokyo Bölge Mahkemesi davayı inceleyerek Zegrus'u bir yıl hapse mahkûm etti. Kararın açıklanmasının ardından, mahkemeye gizlice getirdiği bir cam parçasıyla damarlarını keserek intihara teşebbüs etmiştir.

Zegrus serbest bırakıldıktan sonra Japonya'dan Hong Kong'a sınır dışı edildi ve buradan da bölgeye giriş yaptığı kaydedildi. Eşi ise Güney Kore'ye sınır dışı edildi.

Şehir efsaneleri

The Province gazetesinin 15 Ağustos 1960 tarihli sayısında bu haber bazı değişikliklerle yer aldı. Gazete, "Kendi ülkesi olan adam" başlıklı bir makalede John Allen Kuchar Zegrus'un "vatandaşlığa kabul edilmiş bir Etiyopyalı ve Albay Nasır için istihbarat ajanı" olduğunu ve "Sahra'nın güneyindeki Tauredlerin başkenti Tamanrasset'ten verilmiş" bir pasaport taşıdığını iddia etti. Taured muhtemelen Tuareg'in yanlış bir yazımıdır ve Tamanrasset Cezayir'de gerçekten bir ildir. Latin harfleriyle yazılmış " Taured dilinde " bir metin de gazete tarafından alıntılanmıştır. Daha önce, 29 Temmuz 1960 tarihinde, İngiliz Avam Kamarasında, Robert Mathew tarafından "pasaportların çok iyi güvenlik kontrolleri olmadığına" dair bir argüman olarak gösterildiğinde, bu formdaki hikayeden bahsedilmişti.

Olay 1964 yılından beri Jacques Bergier'in kitaplarında yer almaktadır. Hikayenin onun versiyonuna göre, Doğu Afrika'da "Moritanya'dan Sudan'a uzanan ve Cezayir'in büyük bir bölümünü içeren" bir ülke olan Taured'den bir kişi, 1954 yılında Japonya'da pasaport kontrolü sırasında tutuklanmış ve "gerçek Arap Lejyonu için silah satın almaya" geldiği anlaşılan kişi bir psikiyatri hastanesine kapatılmıştır. Bu hikayedeki ülke, aslında modern Suriye ve Mısır'ı da içeren Birleşik Arap Cumhuriyeti'ni ima etmektedir. Hikaye 1981 yılında Colin Wilson ve John Grant tarafından yazılan The Directory of Possibilities adlı kitapta Tuareg'in Taured olarak yanlış yazılmasıyla yer almıştır.

Son olarak, şehir efsaneleri ve okült hikayelere adanmış çeşitli Japon web sitelerinde yer alan bir hikaye, 1954 yılında Haneda havaalanına "başka bir boyuttan gelen bir adamın" geldiğini söylemektedir. Kurgusal bir ülke olan "Taured" pasaportuna sahipti ve özellikle kendi ülkesi sorulduğunda Andorra'yı işaret etti, ancak bu ülke hakkında hiç bir şey duymadığından kafası karışmıştı. Soruşturma için iki muhafızla birlikte bir otele yerleştirildi, ancak ertesi sabah oradan kayboldu. Gerçek bilinmezliğini korumaktadır.