Ayşe Sucu kimdir? Ayşe Sucu nereli ve kaç yaşındadır? Sorularının cevabı merak ediliyor. Ayşe Sucu’nun kim olduğu merak ediliyor. Arama motorlarında Ayşe Sucu kimdir? Ayşe Sucu kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Sorgulamaları yapılıyor. Ayşe Sucu’ın biyografisini haberimizde derledik…

Ayşe Sucu kimdir?

Ayşe Sucu (d. 21 Nisan 1959, Ankara), Türk siyasetçi, eğitimci, ideolog, gazeteci ve yazar.

1996 yılında kurduğu Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Kolları'nın Başkanlığını 2010 yılına kadar sürdürmüştür. Halen İyi Parti, Parti İçi Eğitim Başkanı ve Sözcü gazetesinde köşe yazarıdır. Aynı zamanda (TOVAK-UYAK) Uygarlık Ahlakı ve İnanç Araştırmaları Enstitüsü Başkanıdır. Türk milliyetçiliği üzerine çalışmalarda bulunmaktadır.

Sucu, ilk ve orta öğretimini Ankara'da tamamladı. 1977 yılında Ankara İmam Hatip Lisesi'nden ve ardından da 1981 yılında Eğitim Enstitüsü Türkçe-Edebiyat Bölümü'nden mezun oldu. Son olarak 2004 yılında İlahiyat Fakültesini bitirdi. Evli ve iki çocuk annesidir.

1977 yılında, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda çalışmaya başladı. 1992-1996 yılları arasında Ankara Merkez İmam Hatip Lisesi'nde Edebiyat Öğretmeni olarak görev yaptı.

1994-1996 yılları arasında, bireysel olarak kadın faaliyetleri merkezi çalışmalarını yürüttü. 1996 yılında, çalışmalarını Türkiye Diyanet Vakfı bünyesine aktararak, ilk adıyla Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Kolları Başkanlığı'nı kurdu (ilerleyen dönemde çalışma, Kadın Faaliyetleri Merkezi adını aldı). TDV İncesu Kültür Merkezi'ni kurdu. 1996–2010 yılları arasında, TDV Kadın Faaliyetleri Merkezi Müdürlüğü'nü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürüttü.

1998 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Türkiye'nin ilk kadın din hizmetleri uzmanı unvanını ve 1999 yılında yine Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Türkiye'nin ilk kadın eğitim uzmanı unvanını aldı.

2000–2004 yılları arasında, Balkanlar Türk Dünyası Kadınları Türkiye Delegesi olarak görev yaptı.

2000 yılında, Batman ve çevresinde genç kız ve kadınların intihar olaylarını çalıştığı kurum adına araştırdı. Çıkan sonuçları bir rapor haline getirerek DİB ve İçişleri Bakanlığı’na gönderdi. 2001 yılında, TRT'de 'İnanç' programının danışmanlığını ve sunuculuğunu üstlendi. 2005-2011 yılları arasında, Prof. Dr. Saim Yeprem’den İslam Hukuku/Usulu-ı Fıkıh ve Kelam derslerini ve DİB’de Kur’an-ı Kerim üzerine (aşere-takrip ve talim) ihtisas kurslarını tamamladı.

2000-2011 yılları arasında, Başbakanlık Altındağ İlçesi İnsan Hakları Komisyonu üyeliği yaptı. 1994-2012 yılları arasında, Kadın sorunları, Din Kültür ve Ahlak, Çağdaşlaşma ve İslam gibi konularda, Balkanlar, Türk Cumhuriyetleri, İslam Ülkeleri, Avrupa’nın çeşitli ülkeleri ve Amerika olmak üzere yurt dışında ve yurt içinde çeşitli konferanslara katıldı.

Yayınlanmış yedi kitabı ve çok sayıda serbest ve bilimsel makaleleri bulunmaktadır.

Türktime.com ve Sabah gazetelerinde yazıları yayımlandı.

Şu an Sözcü gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

İYİ Parti dönemi

2017 yılında kurulan İyi Parti'nin kurucuları arasında yer aldı. Genel Başkan Meral Akşener'in başdanışmanlığını yürüttü.

Barcelona - Paris Saint Germain maçı izle [CANLI] Barcelona - Paris Saint Germain maçı izle [CANLI]

2023 yılında İyi Parti başkanlık divanında yer aldı. Halen Genel Başkan Yardımcısı ve Parti İçi Eğitim Başkanıdır.

Kaynak: Haber Merkezi