Fransa'da enflasyon 2,5 yıldır ilk kez yüzde 3'ün altına düştü. Böylece Avrupa Merkez Bankası'nı faiz oranlarını düşürmeye yönlendiren eğilimini teyit etti.

Bankacılık sektörünün kredi hacmi 5 Nisan haftasında 12 trilyon 884 milyar lira oldu Bankacılık sektörünün kredi hacmi 5 Nisan haftasında 12 trilyon 884 milyar lira oldu

İstatistik Ajansı Insee, Cuma günü yaptığı açıklamada, euro bölgesinin ikinci büyük ekonomisinde tüketici fiyatlarının bir önceki aya kıyasla yüzde 3,2'lik artışından sonra mart ayına kıyasla yüzde 2,4 arttığını açıkladı. Yavaşlama, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin yüzde 2,8'lik tahmininden daha sert oldu.

Sonraki hafta euro bölgesine yönelik verilerin, para bloğunun oranının şubat ayındaki yüzde 3,1'den yüzde 3'e hafif bir yavaşlama göstermesi bekleniyor. Cuma gününün ilerleyen saatlerinde İtalya'ya ilişkin rakamların yüzde 1,5'lik bir oran göstermesi öngörülüyor.

Enflasyonun Avrupa Merkez Bankası'nın yüzde 2 hedefine yaklaşmasıyla birlikte politika yapıcıların çoğu, Başkan Christine Lagarde'ın ilk faiz indiriminin haziran ayında yapılacağı işaretini destekledi. Ekonomistler ve piyasalar bu beklentiyi paylaşıyor; yatırımcılar, kurumun 6 Haziran'daki toplantısında mevduat faizinin yüzde 4'ten yüzde 3,75'e düşürülmesini neredeyse tamamen fiyatlıyor.

Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau, AMB’nın 11 Nisan'daki bir sonraki toplantısında kesinti yapılmasının bir ihtimal olduğunu açıkladı ve harekete geçmek için çok geç beklemenin ekonomiye aşırı zarar verecek riskler olduğu konusunda uyardı.

Kaynak: Bloomberg