Cüneyt Gökçer kimdir? Cüneyt Gökçer nereli ve kaç yaşındadır? Sorularının cevabı merak ediliyor. Cüneyt Gökçer'in kim olduğu merak ediliyor. Arama motorlarında Cüneyt Gökçer kimdir? Cüneyt Gökçer kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Cüneyt Gökçer kimdir?

Cüneyt Gökçer kimdir?

Cüneyt Gökçer, 1920 yılında Malatya'da dünyaya geldi. Kendisi gibi tiyatro ve sinema oyuncusu olan Ayten Gökçer eşidir. Tiyatroya küçük yaşlarda iken ilgi duymaya başlayarak Ankara Halkevi Temsil Kolu’na üye oldu. Halkevi’nin Temsil Kolu başkanı iken, dönemin ünlü tiyatro yazarı ve şairi Ercüment Behzat Lav tarafından yeteneği fark edildi. İlk başrolünü 1936'da, bir Türk yazarın piyesinde oynadı. Ardından konservatuar sınavını kazandı ve 1942’de Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümü’nden mezun oldu. Öğrencilik senelerinde tanıştığı ünlü tiyatrocu Carl Ebert’in asistanlığını yaptı. Bir süre sonra konservatuara mimik ve sahne öğretmeni olarak atandı. Tatbikat Sahnesi (1942-47)’nde ardından kuruluşuna katkıda bulunduğu Devlet Tiyatrosu’nda, çoğu başrol olmak üzere, birçok oyunda rol aldı. Sophokles, Shakespeare, Moliére, Emile gibi birçok önemli yazarın eserlerinden uyarlanan oyunlarda yer yurt içinde ve yurt dışında başarısıyla adından söz ettirdi.

Muhsin Ertuğrul'un ikinci Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü döneminde (1954-58) yönetmen ve aktör olarak iyice olgunlaştı. Ardından bilgi ve deneyiminin artması amacı ile devlet bursu verilerek, Avrupa'ya gönderildi. Commedia Française, Thalia Theater, Oldwich gibi sanat merkezlerinde reji asistanı olarak çalıştı. 25 Ağustos 1958 yılında atandığı Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü görevini, 1983'e kadar devam ettirdi.

Cüneyt Gökçer, opera ve bale sanatlarının gelişmesi için de önemli çalışmalar yaptı. Müzik konusunda İtalyan, koreografi konusunda ise İngiliz hocalardan, özellikle Dame Ninetto de Valois'dan yararlandı. 1963’te Devlet Tiyatroları'nda sahnelenen ilk müzikal olan Kiss Me Kate adlı komedinin hem yönetmenliğini hem başrol oyunculuğunu yaptı. Tiyatronun yanı sıra bir dönem sinemayla da ilgilenen Gökçer,  1951-98 tarihleri arasında çeşitli filmlerde rol aldı.

1985'te aldığı profesörlük unvanı ile Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü başkanlığı ve öğretim üyeliği görevine devam etti. Ardından kuruluş çalışmalarını yürüttüğü Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümü başkanlığını yıllarca yürüttü.

Torino - Milan Selcuksports canlı izle Torino - Milan Selcuksports canlı izle

Gökçer, Ankara Sanatsevenler Derneği’nin 1964 ve 1970’te en iyi oyuncu, 1967’de de en iyi yönetmen ödüllerini aldı. Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’ne layık görülen Gökçer’e, 1981’de Devlet Sanatçısı unvanı verildi.

Kaynak: Haber Merkezi