Almanya'da pek çok sektörde kalifiye  iş gücü varlığını sürdürürken sağlık hizmeti yabancı pasaportla çalışanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Funke Medya Grubu gazetelerinin Federal Doktorlar Odası istatistiklerine dayandırdığı, 31 Aralık 2023 itibarıyla Almanya'da 63 bin 763 Alman pasaportu olmayan doktor  işinin gerçekleştiği bildirildi. Veriler 2013 yılından bu yana sayısının ikiye katlandığını gösteriyor. 2013 yılında ülkelerde 30 bin civarında Alman pasaportu olmayan doktor görev yapıyordu. 1993 yılında ise yabancı kökenli doktor sayısı 10 bin civarındaydı.

Türkiye 2 bin 628 doktor ile 6. sırada

Alman pasaportu olmayan doktorların geldiği ülkelerin başında 6 bin 120 doktor ile Suriye yer alırken, ikinci sırada 4 bin 668 doktor ile Romanya yer aldı. Avusturya'dan 2 bin 993 doktor Almanya'da görev yaparken, Yunanistan'dan 2 bin 943, Rusya'dan ise 2 bin 941 kişinin çalıştığı ülkelerde görev yaptığı bildirildi. Türkiye'den gelen bilgilerin Alman sağlık sistemi bünyesinde doktorluk mesleğini ifa eden doktor sayıları ise 2 bin 628 olarak açıklandı.

Dil sorunu

Rheinland-Pfalz Eyalet Doktorlar Odası Başkanı Jürgen Hoffart yabancı uzmanların Almanca bilgilerinin yeterli şekilde temas ederek bu tehlike yaratabilecek yanlış anlaşmalara neden olabildiğini belirtti. Hoffart, göğüs ve kalp raporlarının karıştırılabildiğini ve doktorların karınlarını muayene ederken kalp krizini gözden kaçırabildiğini işaretledi.

Fahrettin Koca: Bayram tatilinde 10 bin 456 trafik kazası ihbarı geldi Fahrettin Koca: Bayram tatilinde 10 bin 456 trafik kazası ihbarı geldi

Öğrencilerin önemli bir kısmı mesleğini icra edemiyor

Hoffart'a göre gelecek yıllarda bu sorun daha da kötüleşecek zira Almanya'nın sağlık personelinin mezunları ile kapatılması mümkün görünmüyor. Almanya'da her yıl mezun olan yaklaşık 11 bin öğrenciden önemli bir kısmı mesleğini icra edemiyor.

Kaynak: Deutsche Welle