Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, bir grup gazeteci ile bir araya geldi.  Kuzu ve oğlak desteğinin 200 lira olduğunu anımsatan Nihat Çelik, Aile İşletme Desteğinin asıl küçükbaş hayvancılığına verilmesi gerektiğini söyledi. Çelik, “Çünkü ailenin yaptığı tek iştir. Çünkü ailenin tek üretim dalıdır. Aile işletmeciliği desteği de buna verilirse herkes bu işe yönelir” dedi.

“Eskiden 5 kişi kurban kesiyorsa bu sene 3 kişi kesecek”

Kurbanlık fiyatlarının geçen seneye göre yüzde 100 arttığını kaydeden TÜDKİYEB Başkanı Çelik, “Bütün ürünlerde artış yaşandı. Bu durum bizi de üzüyor” ifadesini kullandı.

“Her sene kuzularımız 6 aylıkta olsa bir yaşındaki hayvanın görüntüsünde olduğu için kurbanlık sayılıyordu” diyen Çelik şöyle devam etti:

“16 Haziran’da idrak edeceğimiz Kurban Bayramı ocak ayından itibaren de kuzuların doğumunu göz önünde bulundurduğumuzda bunların 6 ayını doldurmadığı göreceksiniz. Dolaysıyla bu popülasyonda bir düşüş var. Kurban Bayramının her yıl 10 gün öne çekilmesinden dolayı var. Onun için kurban edilecek hayvan sayısı bu sene düştü. İnsanların alım gücü de düştü. Eskiden bir apartmanda 5 kişi kurban kesiyorsa bu sene bayramda 3 kişi kurban kesecektir.”

TÜDKİYEB Başkanı Çelik’ten zincir marketlerin kurbanlık satışına tepki

TÜDKİYEB Başkanı Çelik, zincir marketlerin kurbanlık satışına tepki gösterdi. Çelik, “10-15 kiloluk Kurbanlık yoktur. Bunu defalarca söyledik. Bir koç vardır karkas eti 30 kilo gelir. Bir koç vardır karkası 40 kilo gelir. Diyor ki 16 kiloluk koç. Bir defa o koç kaça bölünüyor acaba? Her bütçeye göre diyor ya kurbana. Sen et satıyorsun kardeşim. Sen kurbanlık satmıyorsun. Kurban kesmekle, kan akıtmakla kurban yapılır. Gidip paketin içinde et almakla kurban yapılmaz. Marketler et satıyor kurbanlık satmıyor” diye konuştu.

“Taksitle kurban mı yapılır?”

Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir küçükbaş ikiye üçe ayrılmaz. Ayrıldığı zaman kurban olmaz. Bunu Diyanetin çok güzel anlatması lazım. Büyükbaş kurbanlık hayvanda 7 hisseyi geçemezsiniz. Bir koç ‘16 kilo tertemiz et 4 bin 900 lira 5 ay taksit’ diyor.  Taksitle kurban mı yapılır? Kimi kandırıyorsunuz? Kurbanı ticarete çevirmişler.

Temiz et dediğimiz karkas ettir. Karkas et 6 aylık bir kuzunun canlısı 45 kilo gelir. Bunun alt limitini söylüyorum 60 kilo gelen de var 80 kiloya çıkanda var. 45 kilo olsa bundan 22 kilo et çıkar.  Koçta zaten 16 kilo yok.

“Marketlerde kurban satışlarına karşıyız”

Bu inandırıcı değil. Etler bir yerde kesiliyor karışıyor. Bunlar kilo ile et satıyorlar. Kurbanı da ticarete dönüştürmüşler. Burada özellikle marketlerde kurban satışlarına karşıyız. Marketler de bu işi bırakıp kendi işlerine dönsün. Zaten marketler et satıyor kimse karşı değil ki. Ama buna kurbanlık isimi koymasın.”

“Planlı üretim olmadığı zaman fiyatlarda denge olmaz”

Arz ve talebin birbirini bütünlemesi gerektiğine dikkat çeken Çelik, “Planlı üretim olmadığı zaman arz ve talepte sıkıntı yaşandığı zaman ister istemez fiyat istikrarsızlığı yaşanıyor. Fiyatlarda bir denge olmaz. Kurban Bayramlarının her yıl 10 gün öne çekilmesiyle birlikte kurbanlığın en önemli hususlarından bir tanesi küçükbaşta bir yaş büyük başta 2 yaş olmasıdır. Ama küçükbaşta 6 aylık olursa bir yıllık hayvanın cüssesinde, kilosunda olursa o da kurban olur. Dolayısıyla bu sene ocak ayından yapılan küçükbaş doğumları 6 ayı doldurmuyor. 6 ayı dolduramadığı için piyasa da azaldığı için kurbanlık fiyatı bu sene biraz yüksek olabilir” dedi.

“Et fiyatları yükselmez, düşer”

Kırmızı et fiyatına yönelik değerlendirme yapan Çelik, “Et fiyatları yükselmez. Et fiyatları düşer. Çünkü ocak ayından sonra doğum yapan kuzularımız artık piyasaya sürülecek. Ette ciddi bir açığımız söz konusu değil. Geçen sene 3 milyon kurbanlık sayısını bulmuştu. Bu sene aynı rakamı bulacağımızı düşünmüyorum. Hayvan yokluğundan değil bu. Bu dönem insanların alım gücünün dibe vurduğu bir dönem ve özellikle bayram tatilinin 9 gün olması nedeniyle insanların kurban için biriktirdiği parası varsa da çoluğunu çocuğunu kırmamak için tatile çıkıyor. Bunu burada harcayacağı için ve kurbanlık sayımızda bir azalma olmuşsa bile diğer taraftan da insanların alım gücünde de bir azalma vardır. Bunlar bence birbirini bütünler” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı, günde 260 milyon TL harcıyor! Diyanet İşleri Başkanlığı, günde 260 milyon TL harcıyor!

Muhabir: Selim Ercan