Özel Haber: Deniz Dalgıç

Galata Kulesi bir ay ziyarete kapatılacak Galata Kulesi bir ay ziyarete kapatılacak

Erzincan'ın İliç ilçesinde faaliyet gösteren altın madeninde büyük bir göçük meydana geldi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 667 çalışandan 9 işçiye ulaşılamadığını duyurdu. Metalürji Yüksek Mühendisi Cemalettin Küçük, altın madeninde meydana gelen göçüğe işaret ederek, “Buna göçük demek doğru olmaz. Bir kayma yaşandı. Bilimsel teknik anlatımlarımıza göz kapatıldı. Bunun kayacağı belliydi” dedi. Söz konusu madenin kurulmasının ihmal olduğunu vurgulayan Küçük, “Bu ihmali aşıyor. Bu cinayettir. Burada herhangi bir önlem alma şansları yoktu. Burası kayacaktı. Ya oradan işçiler geçerken ya çalışırken ya da burayı terk ettikten sonra kayacaktı. Kaçınılmazdı. Madenin kurulması ihmaldir, cinayettir. Kasten adam öldürmeye, cana kıymaya yönelik bir faaliyettir” diye konuştu.

“Bilimsel, teknik anlatımlarımıza göz kapatıldı”

Metalürji Yüksek Mühendisi Cemalettin Küçük, ELİPS HABER’e Erzincan’ın İliç ilçesinde meydana gelen madende yaşanan göçüğe ilişkin açıklamalarda bulundu. Söz konusu olayı göçük değil, kayma olarak adlandıran Küçük, “Buna göçük demek doğru olmaz. Bir kayma yaşandı. Kaçınılmazdı. Bu er geç olacaktı. Geçmişte bunun küçükleri oldu. Arşive bakarsanız 2 yıl önce burada bir kayma söz konusu olmuştu. O daha küçüktü. O dönem yapılan uyarılar dikkate alınmadı. Bilimsel teknik anlatımlarımıza göz kapatıldı. Bunun kayacağı belliydi. Ne zaman kayar? Bugün, yarın, 10 yıl sonra da 50 yıl sonra da kayma ihtimali vardı ama şimdi kaydı. Bunlar bir gün kaçınılmaz olarak kayacaklar. Teknik olarak bunların stabil olması durağan olması mümkün değildir. Bununla ilgili her kim ‘önlem alıyoruz’ diyorsa yalan söylüyor. Halkı kandırıyorlar. Teknik olarak kaymaması engellenemez. Bunu önleyemezler ve kaymıştır” dedi.

“Madenin kurulması ihmaldir, cinayettir”

Madenin kurulmasının “ihmal” olduğuna dikkat çeken Küçük, “Bu beklendiği için madenin kurulması ihmal. Bu maden kuruldu ve faaliyete geçirildi. Bu ihmali aşıyor. Bu cinayettir. Burada herhangi bir önlem alma şansları yoktu. Burası kayacaktı. Ya oradan işçiler geçerken ya çalışırken ya da burayı terk ettikten sonra kayacaktı. Kaçınılmazdı. Madenin kurulması ihmaldir, cinayettir. Kasten adam öldürmeye, cana kıymaya yönelik bir faaliyettir” ifadelerini kullandı.