CHP eski Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem, Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) İzmir adayı Cemil Tugay'ın Mehmet Cengiz’e arsa satışı yaptığını öne sürdü. Bu iddiaya yanıt veren Tugay, "Belediyenin borçlarını kapatmak durumundaydım ve acemi olduğum bir dönemdi. Çalışanlar araziyi satarsak gelir elde edebileceğimizi söylediler, ben de Mehmet Cengiz’le pazarlık yaptım ve burayı sattım" dedi.

Sözcü TV'den İsmail Saymaz'ın aktardığına göre, Tugay, 2019 yılında göreve geldiğinde Mehmet Cengiz'in ilçe sınırları içerisinde konut projesi olarak aldığı bir arazi olduğunu ve bu araziye 'Mavişehir' projesinin yapılacağını belirtti. Tugay, iddialara ilişkin şunları söyledi:

"Bu arazi sınırları içinde belediyenin 2 dönümlük bir parseli kalmış. Ben de iş başına geldiğimde belediyenin kaynağa ihtiyacı vardı, borçları kapatmak durumundaydım ve esasen de acemi olduğum bir dönemdi. O dönem çalışanlar böyle bir arazi olduğunu bana söylediler, 'Bunu satarsak gelir elde edebiliriz' dediler. Bu araziyi süreçte Mehmet Cengiz'e değil de bir başkasına satmayı planladım ancak bir yasal engel vardı. Bu arsa davalarında eğer bir yeri satacaksanız o arsada daha çok hissesi olanın önceliği var. Dolayısıyla itiraz etmesi durumunda satış gerçekleşmiyor.

AK Parti Kocaeli Milletvekili'nin oğlu belediyede daire başkanı oldu AK Parti Kocaeli Milletvekili'nin oğlu belediyede daire başkanı oldu

O nedenle biz başka bir kişiye satamadık. Mehmet Cengiz tarafı mahkemeye gidebileceklerini ve belediyenin bu durumda daha az gelir elde edebileceğini söyledi. Ben de bunun üzerine onlarla mahkeme yoluna gitmeden pazarlık yaptım ve burayı sattım. Bunun karşılığında mahkeme yoluyla alacağımdan daha fazla para aldım. Ancak bu problem benden önce başlamış, benim dönemime yansımış bir problemdi. Ben bunu satınca benim muhaliflerim bunu CHP Genel Merkezi'ne taşıdılar."

Ne olmuştu?

Eski CHP Medya, Planlama ve Sosyal Medya Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne aday gösterileceğini açıkladı.

Tugay'ın iktidara yakın Cengiz Holding sahibi Mehmet Cengiz ile ilişkileri olduğunu öne süren Erdem, aday gösterilmesi durumunda belgeleri paylaşacağını söyledi.

29 Ocak'ta yapılan CHP PM'de İzmir Büyükşehir Belediyesi adayı olarak Cemil Tugay'ın belirlenmesi üzerine, Eren Erdem, sosyal medya hesabından, Tugay'ın Cengiz Holding'e arsa sattığına ilişkin belgeleri paylaştı.

Kaynak: Haber merkezi