Diğer ülkelerde 4 günlük çalışma gibi daha kısa çalışma yöntemlerinin hayata geçirilmesi tartışılırken, Yunanistan 'üretkenliği artırmak amacıyla' 6 günlük çalışma haftası sistemine geçiyor. 

48 saatlik çalışma haftaları, Yunanistan'da pazartesi itibarıyla başlarken, sendikalar söz konusu düzenlemeyi 'barbarca' diye niteledi. 

Polonya: Çin ile Belarus arasındaki askeri işbirliğini yakından izliyoruz Polonya: Çin ile Belarus arasındaki askeri işbirliğini yakından izliyoruz

Devlet memurları sendikası Adedy'nin komite üyesi Akis Sotiropoulos, "Bunun hiçbir mantığı olamaz. Neredeyse tüm medeni ülkeler 4 günlük çalışma haftasına geçerken Yunanistan tersine gidiyor" dedi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, azalan nüfus ve nitelikli işçi eksikliği nedeniyle bu yönde bir karar almak zorunda kaldıklarını açıkladı. 

Yetkililer, 6 günlük çalışma haftasının sadece 24 saat çalışan özel işletmeler için geçerli olacağını belirtti. Belirli sektörlerdeki işçilerin her gün mesailerini iki saat uzatma veya 8 saatlik bir mesai daha çalışma hakları olacak. İşçiler, bu ek saatler için normal saatlik maaşlarından yüzde 40 fazla ücret alacak.

Kaynak: Haber merkezi