Elips Tv’de yayınlanan Uzgörü programında Gazeteci Muhammed Vefa ve Gazeteci Bülent Aydemir gündemi değerlendirdi. Aydemir, Türkiye’nin savunma sistem ve politikalarını, İsveç’in NATO üyelik sürecinde Türkiye’nin stratejilerini, İsrail ve diğer ülkelerin nükleer silahlanmalarını, İYİ Parti’deki istifaları, AK Parti’nin Ankara ve İstanbul adayları hakkında açıklamalarda bulundu.

Aydemir, “F-35 yerine Eurofighter Typoon mı?” tartışması ile başladığı konuşmasına şu şekilde devam etti:

“S-400 sistemi Amerikan sistemi dışında çalışır. NATO radarları bunu tespit edemiyor. Türkiye’nin acilen hava savunma sistemine ihtiyacı var. Türkiye’nin radarları var. Ama tek sistemle, S-400 ile savunma yapamazsınız. Silah savunması da gerekli. S-400 aktif mi değil mi sorusu anlamsızdır.

Hava savunma sistemlerinde zaten mutlak savunma sistemi yok. Bizim hava savunmamızı radarlarımız tespit ediyor ama etkili savunma sistemi olmadığı için F-16'larla savunma yapıyoruz herhangi bir tehditte.”

İsveç’in NATO üyeliği karşısında Türkiye bir şeyler istemeli

İsveç’in NATO üyeliği ile ilgili Türkiye’nin iç ve dış politikasında önemli gündem maddeleri olan konularla ilgili bir şeyler talep etmesi gerektiğinin altını çizen Aydemir şunları söyledi:

“Elinizdeki tüm yetenekleri kullanmanız lazım. Alternatifli çalışmanız lazım ki birileri bomba vermediğinde de terörle mücadelemiz devam etsin. Şimdi Türkiye sığınak delen dediğimiz bombaları, lazer güdüm kiti gibi teknik isimlerle anılan bombaları kendi yapıyor. Türkiye Eurofighter Typoon almalı. NATO sistemi dışında çalışmaz. Türkiye savunma, saldırı ve hücum yetkilerini birlikte değerlendirmeli. Çeşitlendirmek durumundayız. Bunlar baskı unsuru olarak kullanılıyor. Örneğin, ‘İsveç’in NATO üyeliğini onaylamazsan sana F-16 vermem’ denliyor.

İsveç’in NATO’ya katılım protokolü ertlelendi, bu bir hamle. Türkiye, Finlandiya’nın üyeliğini hızlı onayladı. İsveç’i böyle yapmaması İsveç’in kritik olmasından kaynaklı. Türkiye’nin Rusya ile birçok iş birliği var. Türkiye’nin jeo-stratejik olarak yakınlaştığı bir dönemeye giriyoruz. İsveç’in NATO üyeliğini Türkiye bence sonuna kadar kullanmalı.”

Türkiye’nin jeo-politik karar ve tercihlerini sıcak para şekillendiriyor

“Kazan-kazan kozu varsa, ABD için bu önemliyse neden karşılığında bir şeyler almadan bunu verelim ki? F-16, F-35 konuları pazarlık olmamalı. Daha büyük şeyler ortaya koymalıyız. “PKK’ya desteği çekin, Suriye’de güvenli alan oluşturmayacağım, ekonomik tehditlerinizi kaldırın, örtük ambargoları kaldırın, FETÖ elebaşısını Türkiye’ye iade edin, ben de İsveç’in üyeliğini onaylayayım” demeli.

Türkiye’nin jeo-politik karar ve tercihlerini sıcak para şekillendiriyor. Paranız varsa huzur, savunma, hukuk, refah varsa o zaman size hiç kimse bir şey yapamaz.”

Denklem değiştirici ülkelerde nükleer silah var

Nükleer silahları tüm dünyanın lanetlemesi, reddetmesi gerektiğini ve dünyada denklem değiştirici ülkelerde nükleer silah bulunduğunu ifade eden Aydemir şöyle konuştu:

“Çin, ABD, Rusya, İsrail’de nükleer silah var. Denklem değiştirici büyük ülkelerde bu silahlar var. En son 2. Dünya Savaşı’nda kullanıldı. Nükleer silah tüm dünyanın lanetlemesi gereken bir şey. Çok tehlikeli. Hitler gibi bir deli çıkar mı bilmiyorum. Putin ‘Ben de kullanırım’ dedi.

Bu nükleer silah meselesi Türkiye’nin nükleer enerji projelerinde de gündeme geldi. Türkiye’nin nükleer silah kullanım durumu yok. Türkiye’nin nükleer enerji yolu ile çalışma yapması lazım. Silah ve enerji arasında on fersah fark var. Türkiye silah değil ama nükleer enerji anlamında çalışmalarını artırmalı.”

Mavi Marmara’da çocuklarımız öldü

“Mavi Marmara yeniden gündeme geldi. Bu tür girişimler eğer karşı tarafla müzakere edilmiyorsa bunun sonuçlarını gördük. Çocuklarımız orada öldü. Tazminat vs sonra Türkiye geri adım atmak zorunda kaldı. Bu mesele üzerinden birileri şov yapmasın.”

İmamoğlu halka karşı itici davranıyor

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun son açıklamalarını değerlendiren Aydemir,

“İmamoğlu, “Ben 15 yıldır bu partideyim. İstanbul Belediye Başkanlığını iki kere kazandım. Ukalaca olacak ama ben hiç seçim kaybetmedim” dedi. Ukalaca ise bunu söylemeyin. İmamoğlu, eski genel başkan Kılıçdaroğlu’na laf söyledi. İmamoğlu’na millet güvendi. AK Parti’nin kendi hataları, yıpranmışlığı vardı. Bu süreçte İmamoğlu başkan seçildi. Siz bunu yok farz ediyorsunuz. Gelecekte siyaside yer alacağını düşündüğüm biri. Ama uslubu bu olmamalı. Halka karşı itici davranıyorsunuz. Erdoğan, İstanbul’da yola çıkarken halka böyle davranmadı. Sizi Beylikdüzü’nde kimse tanımıyorken Kılıçdaroğlu geldi sizi aday yaptı. Siz genel başkan adayı gösterilmemiş olabilirsiniz. Vefasızlık yapılır mı? Bu seçimde nasıl kazandığınız da belli.” dedi.

İYİ Parti kurumsallaşamadı

İYİ Parti’de peş peşe gelen istifalarla ilgili Aydemir, “Adnan Beker seçimden hemen sonra ‘Zaten kazanamayacağımızı biliyordum. Kılıçdaroğlu’na oy vermedim’ dedi. Muhtemelen Erdoğan’a verdi. AK Parti bu ismi ister. İYİ Parti kurumsallaşamadı. Paraya ve güce gidiyorlar. Yerel seçimler yaklaşıyor. Rant dönüyor. Siyaseti halka indirmezseniz partide başarı olmaz. Sürekli iş insanları aday oluyor. Belli konularda uzmanlığı olan, halka hizmet verecek, topluma örnek olacak, soru önergeleri, kanun teklifleri verebilecek birileri lazım. Sonra 'Yok mu ya savunmadan anlayan' biri dersiniz” dedi.

İstanbul’da Murat Kurum’un, Ankara’da ise Turgut Altınok’un aday olacağını düşünüyorum

Ankara ve İstanbul’un AK Parti adayları ile ilgili Aydemir şunları söyledi:

“Murat Kurum ismine neredeyse kesin gözü ile bakılıyor. İçişleri Bakanlığının yürüttüğü operasyonlar, geçen grup toplantısına gelmemesi, komisyon başkanı olmasına rağmen komisyon toplantılarına katılmaması onun isminin çizildiğini gösteriyor. İstanbul için Murat Kurum’un aday olaağını düşünüyorum.

Ankara için Turgut Altınok’un aday olacağını düşünüyorum. Ama Mansur Yavaş ipi göğüsler. İttifak da önemli. İYİ Parti son düzlüğe kadar ‘Kendim yürüyeceğim’ diyor. Yine de ittifak yapılacağını düşünüyorum. AK Parti ittifak yaparsa muhalefetin tüm büyükşehirlerde işi zor.”