Kamyon, hafif ticari araca çarptı: 2'si ağır, 5 yaralı Kamyon, hafif ticari araca çarptı: 2'si ağır, 5 yaralı

Nüfusu 2 milyona dayanan Diyarbakır’da boşanma oranları artıyor. 2022 yılında 1494 kadın, 2023 yılında 1712 kadın boşanmak için Diyarbakır Barosu Adli Yardım Bürosu’na başvurdu. Bu yılın ilk 4 ayında ise rakam 420’ye ulaştı.

Amida Haber'in haberine göre, bu yılın ilk 4 ayında ise 420 kadın boşanma davası açabilmek için adli yardım talebinde bulundu. Diyarbakır Barosu’nun Adli Yardım Bürosu’na başvuranların dışında, anlaşmalı boşanan çiftlerin de eklenmesi ile rakamın daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

Boşanmak isteyen kadınlara ücretsiz avukat desteğinde bulunan Diyarbakır Barosu’nun Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Mehmet Işık, boşanma davaların tümünde sebeplerin birbirine yakın olduğunu belirtti.

Işık, "Bir aydır hemen hemen 50 başvuru okuyorum, bu başvuruların tamamı aynı senaristin kaleminden çıkmış hikayeler. İsimlere bakmasam aynı şeyleri okuduğumu düşünüyorum. Acı ortak, sonuçlar farklı. Erken yaşta evlilikler boşanmalara yol açıyor. Erken yaşta evliliğin sosyolojik anlamda kadının ötelenmesine, geri kalmasına, ekonomik hayata katılmaması büyük bir sebep" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber merkezi